Frankrijk. Ilooricegen. 1178 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT Automobiele munitiecolonnes. Het Fransche veldkanon is uitgerust met 524 schoten, waarvan 312 in de batterij en 212 in het korpsmunitiepark. De eerste afdeeling van dit park bevindt zich als regel op 20 KM. achter de voorhoede, zoodat men raag aannemen, dat deze munitie, die nog moet worden overgeladen in de caissons, eerst 5 a 6 uur na het begin van het gevecht beschikbaar is. Generaal Langlois heeft erop gewezen, dat in een toekomstigen oorlog gedurende een vierdaagsehen slag, die op ongeveer een 60 KM. van het etappeartilleriepark zal worden gevoerd en waarin rond 3000 ton munitie noodig zal zijn, deze geheele voor raad in 12 uur met behulp van 750 automobiele lastwagens kan wor den aangevoerd, terwijl daarvoor thans 4 colonnes, van elk 3750 tweespannige voertuigen, 2 a 3 dagen noodig zouden hebben. Met het oog op dit verschil wordt de invoering van automobiele munitie colonnes overwogen. Schw. Mil. Blatter, Sept. '11. 3 n Doering dqu booikisien. De Schw. Mil. Blatter ontleenen aan het Mil. Ztff., dat het Noor- weegsche leger besloten heeft tot den invoer van hooikisten, na eene vergelijkende beproeving hiervan met rijdende keukenwagens. De laat ste hebben zich weliswaar te velde bruikbaar bewezen, maar voor de Noorsche verhoudingen zouden de hooikisten zich echter meer eigenen, vooral waar het prijsverschil aanmerkelijk is (500.Ö00 tegen 35000 Kronen). Het departement van landsverdediging verklaart, dat de uit rusting van den troep met hooikisten een belangrijke verbetering van de verpleging te velde4beteekent.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 570