1186 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT zij in het genot van verlof gesteld en boemelden daarna zoo wat rond, tot het tijdstip van vertrek naderde 1). In Indië aangekomen, wachtte daar de dienst bij vesting-, veld of berg-artillerie, op bureaux enz., zoodat men door de zeer uit- eenloopende eischen aan de verschillende plaatsingen door het daaraan verbonden werk en den dienst gesteld, gewoonlijk zoo zeer in beslag werd genomen, dat men geen tijd vond eens dieper op eenige kwestie in te gaan. Trouwens als punt van uitgang en voor bronnen is men meestal aangewezen op periodieken, dikwerf al maanden oud, terwijl up to date bronnen schaars of niet te be komen zijn. Kwam dan na 10 of meer jaren dienst de tijd voor buiten- landsch verlof, dan wel was men wegens ziekte verplicht voor dien naar Europa te gaan, dan kreeg men de aanteekening mede, of men geschikt geacht werd om in eene commissie benoemd te wor den. soms met nadere omschrijving der soort van commissie. Had men in Indië het een of ander nieuw materiaal noodig, dan werden de eischen daarvoor in Indië opgemaakt, dikwijls zonder rekening te houden met de mogelijkheid of die eischen constructief uitvoerbaar en zonder na te gaan of ze nog wel up to date waren met geschrijf over en weer tusschen Indië en Holland gingen dan soms weer jaren voorbij, zoodat men met de eischen van het mate riaal te stellen, nog meer achteruit geraakte 2). Aan dat euvel zou nog tegemoet gekomen kunnen zijn door wanneer ten slotte overeenstemming verkregen was de zaak in Nederland opnieuw in studie te doen nemen door eene commissie van artillerie-officieren, die daarvoor geschikt geoordeeld waren en deze heeren ook eens elders te doen kijken, doch dit vond niet plaats. Aan het ministerie van Koloniën had men een oud, afgeleefd, gewezen indisch hoofd- later zelfs opper-officier der artillerie, als adviseur voor artilleriezaken, door wiens handen jaren lang alles ging en die meermalen blijk gaf totaal niet meer op de hoogte te zijn van den tijd en van de voor Indië sedert zijne pensioen neming zoo veranderde eischen en behoeften. Zijn advies gaf den doorslag, hij was de man die het wist en het ook had moeten weten. Dat er zooveel onbruikbaar artillerie-materiaal uitgedacht in het brein of de fantasie van ter zake achterlijken toch naar Indië werd gezonden, is niet te wijten aan den leverancier en construc teur, doch aan den besteller en afnemer, die ter zake onkundig zijnde deze onkunde niet wilden bekennen, dus op hun stuk bleven staan. Hieraan danken wij de mortiertjes 7 c.m. A., de 12 c. m. mortieren en houwitsers, hierdoor kregen wij de proef batterijen veld- en berggeschut op veerspoor affuit, toen de kanon-terugloop het pleit reeds had gewonnen 1) Thans is dat iets anders en worden enkele officieren gedetacheerd aan technische inrichtingen en inrichtingen van Hooger Onderwijs, doch men blijft in Nederland, komt niet over 's lands grens en doet hierdoor op beperkte schaal eenzijdige kennis op, 2) De indische eischen voor de verwapening der bereden artillerie dateeren van 1905!

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 578