INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1187 Na het overlijden van dien adviseur werden aan het Departement van Koloniën actief dienende artillerie-officieren, met verlof in Nederland aanwezig, te werk gesteld, echter als ambtenaar van dit Departement niet zelfstandig doch ondergeschikt aan den chef van afdeeling C., militaire zaken. Beslissende stem hadden zij niet, ander materiaal dan het krupp'sche kennen zij niet. Als ambtenaar van het ministerie beantwoordden zij de hun door den minister gestelde vraag bevestigend, of datgene wat het Indische Legerbestuur als zijn verlangen heeft te kennen gegeven bij Krupp bestellende, inderdaad zou worden verkregen het beste wat op dit oogenblik te verkrijgen is. Dit, zonder voor dien met ander mate rieel kennis gemaakt te hebben. Na dien eerst werden deze officieren in commissie gesteld, om het materieel ook van Schneider en Ehrhardt te bestudeeren en te beproeven, en werd door hen een zeer objectief rapport ingediend, waarin het bestudeerd materieel uitvoerig werd beschreven en onder ling vergeleken, waarvan de slotsom was, dat aan het Krupp'sche materieel werkelijk de voorkeur gegeven moest worden. Eerst toen werd tot de aanschaffing van het nieuwe veldgeschut bij een firma overgegaan. Dat dit geschut, wat ballistisch vermogen betreft, voldoet, doch overigens als voertuig voor het indische terrein en de indische secundaire wegen te licht geconstrueerd blijkt, is niet te wijten aan Krupp, maar aan het indische legerbestuur, dat met het oog op het beschikbare paarden materiaal een zoo licht voertuig eischte, n. 1. 1500 K.G. 1), terwijl het gewicht van zoo'n geheel uit gerust stuk in Europa 1800 K G. bedraagt! Aangezien nu het indische legerbestuur gecenseerd wordt beter te weten wat voor Indië noodig is en daar gebruikt kan worden dan de leverancier, draagt ook de steller der indische eischen de verantwoordelijkheid en niet de op deze eischen werkende en daaraan gebonden con structeur. Trouwens, deze voldoet toch zóó aan zijn opdracht, dat hij een 70 a 80 K.G. boven den eisch gaande, een geveebtsbruik- baar stuk leverde de beschadigingen waren van lichten aard en hadden geen invloed op de bruikbaarheid. Met het uitzenden eener commissie van artillerie-officieren over 's Lands grens en ook naar andere geschutsconstructeurs werd de eerste stap gezet op een goeden weg. Tot nu toe stond en staat Krupp aan het hoofd der geschut- constructeurs. Aan die firma is het te danken, dat de technische ontwikkeling van het gesehutvraagstuk zoo enorm voortschreed. Het is aan haar zich op dat standpunt te handhaven! Met het Krupp'sche geschut hadden wij nog nimmer eenig on geluk, dat aan de constructie van het materieel te wijten was, ook niet volgens het officieele rapport dat op de Prins Hendrik. Het personeel heeft dan ook een onbeperkt vertrouwen in het ma terieel, dat het bedienen moet. Gedurende de lange jaren, dat we geschut van Krupp hebben, heeft zich een wederzijdsch vertrouwen 1) Het gewicht van het geheel uitgeruste stuk is toch nog 1570 a 1580 K.G. geworden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 579