1188 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT gevestigd, en daarom behoort maar niet zoo slechts op losse gronden en aantijgingen, en zonder de absolute zekerheid dat we het beter zullen krijgen, van leverancier gewisseld te worden. Ook voor de firma Krupp is het als het ware eerezaak zijn oude klanten te be houden. De grpve winsten, welke de firma maken zou, worden door de balans vreerlegd. Welke handelsonderneming of firma in Indië zou tevreden zijn met 8 pCt. winst!? Maar we schreven zooeven van den eersten stap, in zake de ge- sehuts- leveranciers voor Indië, op den goeden weg gezet. Om echter dezen weg behoorlijk te kunnen bewandelen, moeten de voor de beoordeeling van zoo'n vraagstuk aangewezen officieren grondig onderlegd zijn en iets verder kunnen zien dan hun neus lang is. De bovengenoemde commissie wees er op, dat noch op de in richtingen van militair onderwijs in Nederland, noch daarna iets aan de practisch technische ontwikkeling der artillerie-officieren werd gedaan. Alleen bij uitzondering kunnen zij dan ook binnen de enge lands grenzen, aan op beperkte schaal werkende inrichtingen, dikwerf slechts met achterlijke constructies kennis maken. Zij kunnen daarna dan ook niet bevoegd geacht worden om een objectief oordeel over technische artillerie-vraagstukken uit te spreken. Is het, dezen toestand in het oog houdende, wonder, dat men te rade ging en nog gaat bij en mèr, adviseurs, die ter zake geacht kunnen worden volkomen op de hoogte te zijn en wel een goed advies kunnen uitbrengen Onbevoegden stellen deze zaak in het daglicht, dat Krupp hier van gebruik zou maken om materiaal, dat men kwijt zou willen zijn, ons aan te smeren. Hier komt het „zooals de waard is, ver trouwt hij zijn gasten" te voorschijn, in „matters of trade" zijn „the Dutch" berucht! Maar Krupp is geen toko, waar de kanonnen als flesschen wijn of blikken conserven op een consument wachten. Er zijn daar geen voorraden, alleen enkele monsters. Er wordt slechts gewerkt op bestelling, en als men verkiest volgens de eigen eischen en wenscben De tweede stap op den goeden weg is aangewezen. Geen een zijdige schoolsche opleiding meer onzer artillerie officieren, doch eene daaraan gepaard gaande practisch technische, wederom niet eenzijdig binnen de bekrompen grenzen door ons Land gesteld, doch ook daarbuiten bij die staten en firma's, welke op eenig oogenblik als artilleristisch het hoogststaand worden beschouwd. De resulta ten van een en ander zullen zijn, dat het geschetter over het Krupp- monopolie zal verstommen. Wij-zelven hebben door onze onkunde dien toestand thans geschapenLaten wij er liever verder van zwijgen en hopen, dat ook anderen die zaak met den mantel der liefde bedekken zullen, want anders staan we met beschaamde kaken. Van het zoogenaamde Krupp-rapport zijn 160 exemplaren aan 's Lands drukkerij te 's Hage gedrukt en uitgereikt aan ministers en leden der le en 2e Kamer der Staten-Generaal. Uit zoo'n rap-

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 580