gen zijn. Een schietmethode, daarop gebaseerd, moet derhalve op groote teleurstellingen uitloopen. Hier heb ik, volgens mijn vaste overtuiging, de reden genoemd van den val dei- methode Fabius, die allerminst geschikt bleek voor een mili- tieleger als het Hollandsche. Wij zouden door een langeren oefentijd daarvoor in veel beter conditie verkeeren. Maar ook voor ons vind ik de opleidings-methode Fabius niet geschikt en wel, omdat, zooals ik reeds hierboven zeide, daarvoor in elk leger de hoogst noodige factoren natuurlijke aanleg en een ideale, nooit verflauwende, ijver ontbreken. Maar daarmede is niet gezegd, dat we het doel van den kapitein Fabius niet moeten trachten nabij te streven. Zeer zekerHet doel moet zijn (en dit is steeds zoo geweest, al leek de voorbereiding er weinig op) een juist schot in den kortst mogelijken tijd. Maar in de eerste plaats juistheid, omdat niet rakende schutters op den duur weinig vrees inboezemen aan de tegenpartij en dus het moreel aan die zijde verhoogt. Ik beroep me hierbij op den laatsten Japanschen oorlog, waarin bleek, dat op den duur alleen treffers het moreel van den vijand knakten. Het zij mij vergund eenige voorbeelden uit Kapitein Lam berts laatste voordracht te lichten. Slag bij Liao-jang. Koroki had 300 vuurmonden tegenover zich, die elf dagen lang onafgebroken hun vuur over de Japanners spuwden. In het geheel werden 500000 schoten afgegeven. En wat was het resultaat? Dat 750 man werden getroffen. Iedere batterij heeft gemiddeld een man buiten gevecht gesteld. Die Gefahr- lichkeit war also gering, wie stand es nun aber mit der mo- ralischen Wirkung Haben die Mordmachinen wenigstens dieser Hinsicht die Hoffnung erfüllt, die man auf sie setzte? Die Erfahrung lehrt dasz dieze Wirkung ebenfalls unterblieb. Een compagnie eenigszins aan het oog onttrokken, werd door 4 Russische stukken met G. K. S. beschoten. Hageldicht schlugen zuweilen die Shrapnels in sie ein, -und die meisten schienen gut zu liegen. 676 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 58