Die Entfernung war kaum 2 K.M. und die Kompagnie vol standig eingesehen. Sie konnte nicht vörwarts und nicht zurück, sondern muszte sich zusammen schieszen lassen. Das war die Yernichtung von 200 Menschen, die sich nicht wehren und nicht schützen konnten. Schreeklicher Krieg! Und nun der Schlusz: Die Kompagnie hatte 7 Verwun- dete, keine Tote. De hoeren gebruikten in den slag hij Colenso 3S5000 patro nen en stelden daarmee buiten gevecht 909 Engelschen, waarvan 147 gedood. Waarom hechten wij zoo weinig aan dekkingen tegen een Inlandschen vijand, wiens vuur bij den vuurdoop ook veel mo- reelen indruk op ons maakt, maar ons later weinig gevaarlijk toeschijnt, overtuigd als we zijn, van de weinige resultaten van die lawaaimakende donderbussen, gepaard aan het helsche geschreeuw der eigenaars. Op Ceram verlieten de Alfoeren een stelling op de signalen van een hoornblazerzij hadden nog nooit hiermede kennis gemaakt en dat geluid boezemde hun blijkbaar zóóveel vrees in, dat hun schijntje moreel hen geheel verliet. Later, van nabij het instrument bekijkende, moesten zij zelf lachen om die groote angst voor dat stuk koper. „Het overdondert ze met vuur en dwingt hen om hun sprong niet ten einde te brengen, maar reeds te voren weder te gaan liggen, dat is je taktiek". Enz.bladzijde 384,alinea 4, No. 4 van dezen jaarganglijkt mij dan ook alleen in zoover re navolgenswaard, als de hiervoor, vereischte vuursnelheid niet gaat ten koste van de juistheid, want hoofdzakelijk de verlie zen boezemen de tegenpartij vrees in bij een eenigszins voortge- zetten oorlog en hierdoor alleen wordt het doel hiervan, het ver nietigen van de strijdkrachten van den tegenstander, bereikt, Daarom den toekomstigen oorlogsschutters in de eerste plaats geleerd bij het schieten zooveel mogelijk juistheid te betrachten (door ze goed te leeren richten) en daarna het gerichte schot in den kortst mogelijken tijd af te geven. We leeren dus den man bij elk schot in verband met den juist snellen aanslag zoo juist mogelijk te richten; is dat laatste hem door den moreelen in druk in het gevecht niet meer mogelijk, dan blijft er nog altijd IS DISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 677

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 59