clen zoo grondig mogelijk beoefenden juistsnellen aanslaghet Fabiusschot over. Want wat geeft ons S.Y. anders dan een verbeterde Fabius opleidingsmethode Het voorschrift gaat geheel met dien juistsnellen aanslag meê, maar zoolang deze nog Diet volmaakt is, eischt het—munitie- en krachtsverspilling voorkomende—dat de schutter de fouten van dien onvolmaakten aanslag zal elimineeren door een zoo goed mogelijk narichten. De kapitein Fabius tracht het doeljuistsnellen aanslagdan ook alleen anders te bereiken dan ons S.Y. aangeeft en m. i. is deze laatste opleidingsmethode in't algemeen zeer juist, vooral ook, omdat ons leger voor het grootste deel bestaat uit men- schen—inlanders—die het met de juistheid bij het schieten zoo juist niet nemen, vooral, als ze nog met een anderen factor (snelheid) rekening moeten houden. Ik heb dit herhaaldelijk bij de Inlanders opgemerkt. Sommige, voor de eerste maal bij mij schietende, maakten uiterlijk een goed figuur en verschoten een groot aantal pa tronen in een zeer korten tijd. Ik begon met na afloop van de serie schoten hun daarvoor een pluim op den hoed te steken in de veronderstelling met Fabius scherpschutters te doen te hebben—niet wetende dat er van richting totaal geen sprake was geweest; dat bleek mij pas na de aanwijzing. Een dergelijken schutter liet ik daarna nog eens schieten, maar beval hem nu alleen op de richting te letten, omdat ik alleen hechtte aan treffers, met den tijd behoefde zij deze maal geen rekening te houden ik deed dit, omdat ik vermoedde, dat de man niet in staat zou blijken te zijn kalm te richten. Mijne veronderstelling bleek juist te zijn. De man bleek weer niet in staat een treffer te halen.Wel had hij een keurigen aanslag, deed uiterlijk alle bewegingen voorschriftma tig goed, maar had— oveereenkomstig de Fabius methode in zooveel seconden moet het schot vallen geleerd in de eerste plaats met den factor tijd rekening te houden. De oefening had plaats op 150 M. op een rompschijf; dus een kleine afstand roet een betrekkelijk groot doel. Nu zou door de Fabius aanhangers gezegd kunnen worden juist een kerel naar mijn hart, hij doet alle bewegin- 678 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 60