gen vlug en goed, maar heeft door gebrek aan oefening het bevingscirkeltje nog niet binnen de afmetingen van de schijf weten te brengen. De persoon in kwestie was de laatste 2 jaar steeds bij een veldbataljon geweest, had steeds deelgenomen aan voorbereidende- en andere schietoefe ningen, had de 24 oefeningen doorloopen (het resultaat is mij niet bekend) en moet dus geacht worden een afgericht schut ter te zijnzou de tijd van 2 jaar daarvoor niet voldoende blijken te zijn, dan is de opleidingsmethode daarmede natuur lijk al veroordeeld. Bedoelde schutter(s) moet(en) natuurlijk dadelijk weer tot de V. S. worden teruggebracht, om hem (hen) te leeren, bij het schieten in vredestijd tenminste, hunne zelfbeheersching te behouden. Want waar moet het heen, als de man een schietopleiding krijgt, die tengevolge heeft, dat hij in vredestijd bij het schie ten al zijn stuur kwijt raakt; hij zal dan bij de minste op winding van bet gevecht nimmer zijn hoofd kunnen gebruiken en al een heel slecht werkende schietautomaat blijken te zijn. De hemel beware ons voor zulke oorlogsschutters. We zouden dan gevaar loopen, dat de schutters b.v. het magazijn niet meer bijvulden, waarvan ik o.a. getuige was in een vuurgevecht op zeer korten afstand, dat drie kwartier duurde en waarbij na afloop bleek, dat eenige inl. fuseliers slechts één houder hadden verschoten, niettegenstaande, voor zoover ik kon waarnemen, het geweer voortdurend in den aanslag terugkeerde. De colonne was 80 man sterk en na afloop van het gevecht waren slechts 1000 patronen ver schoten, hetgeen bij kalme schutters een prachtig resultaat zou geweest zijn, maar in dit geval, waar ik, op grond van de bij velen snel op elkaar volgende aanslagen, zelfs vreesde voor munitiegebrek, te wijten was aan gemis aan zelfbeheersching. De Europeanen staken in 't algemeen in dit geval zeer gun stig af bij de inlanders. Er stond een vijand tegenover, die bewapend was met pijl en boog en enkele donderbussende vijand kreeg bij die gebeurtenis één doode en wij 5 zeer licht gewonden, die allen dienst bleven doen. Nogmaals, het doel van de methode Fabius is prachtig, maai de opleiding bedacht, in de eerste plaats, op snelheid en INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 679 1. M. T. 46.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 61