Om degenen, die Weegewijs niet hebben zien werken, een staaltje te noemen van zijn schietbekwaamheid in 1906, diene, dat ik hem op 200 M, liggende vrije hand, in één minuut 22 patronen zag verschieten, alle vallende binnen kring 9 van de vroegere ringschijf. Een prachtig resultaat! Maar, vraag niet, hoeveel inspanning hem dat gekost had! Hij besteedde nagenoeg al zijn vrijen tijd aan voorbereiden de- en andere schietoefeningen; hij gaf zich geheel zelfs ten koste van zijn gezondheid aan de methode. Hij lever de een schitterend bewijs, dat met de consequent doorge voerde methode Fabius het doel een snel en juist schot in de allergunstigste omstandigheden door sommigen te be reiken is, maar, daar deze factoren bij den troep allerminst gelden, mogen wij hieruit niet concludeeren dat de opleidings methode voor den troep bruikbaar is; die moet afhankelijk zijn van de elementen in het leger en aangezien mij in de practijk gebleken is, dat deze het doel nooit op die manier zullen bereiken, lijkt mij de opleidingsmethode Fabius nood lottig voor onze schietopleiding. Gewijzigd, overeenkomstig ons S. V., lijkt zij mij in 't alge meen prachtig en mocht ik aan de kaderschool, na slechts geringe oefening, zeer gunstige resultaten aanschouwen, maar onder de leiding van betere onderofficieren Schiet instruc teurs dan de troep in durchschnitt momenteel bezit. Wordt er niet in beter onderwijzerspersoneel voorzien, hetgeen met zeer eenvoudige middelen zou te bereiken zijn, dan zullen we ook met deze gewijzigde methode Fabius, nimmer goede resultaten behalen en zou het m. i. maar beter zijn tot de oude hengelmethode terug te keeren, waarbij tenminste geen gevaar bestaat, dat de menschen in de allergunstigste ge vechtsmomenten hunnen patronenvoorraad verknoeien. Niettegenstaande alle betrekkelijke cursief gedrukte aanwij zingen en circulaires, schijnt er nog steeds bij de schietoplei ding in de allereerste plaats op tijd, pas daarna op treffers gelet te worden, als gevolg van de omstandigheid, dat een groot deel van het kader het beginsel bij de schietopleiding eerst juistdaarna sneljuist schieten—nog niet begrijpt; de INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT G81

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 63