ging en daarin worden opgesloten gehouden door de opsluit- veer (A). Trekt men den knop (K) van de veer (A) naar bui ten (in de Fig op plaat YII naar beneden) dan draait die veer om het steunpunt (L) tegen de verhooging. Die knop (K) is door een spie (F) verbonden met den pal (B), welke draaibaar is om een schroef (D); dus volgt de pal (B) bovenbedoelde beweging van de veer (A), terwijl de nok I van den pal (B), die oorspronkelijk in het staartstuk uitstak, dan naar buiten zal treden. Nu komt aan den geleider een nok voor x), die, bij het ach terwaarts brengen van den grendel, in normale gevallen tegen genoemde nok (I) stuit en dus bet geheel uitnemen van den grendel belet. Moet echter de grendel worden uitgenomen, dan behoeft de (gekartelde) nok (K) van de opsluitveer (A) slechts met den duim naar buiten te worden gedrukt om de nok (I) van den pal (B) zoover te verwijderen dat de geleider, eD dus de grendel, vrij kan passeeren. Zooals de teekening aangeeft is het achtervlak van den pal zoodanig afgerond dat de geleider van den in te brengen gren del daar gemakkelijk tegen oploopt, dien pal op zijde duwt om den geleider te laten voorbij gaan. Bij het inbrengen van den grendel ziet men den knop (K) dan ook uit zich zelf de beweging maken, waarvoor de hulp van den duim noodig is bij het uitnemen. De tuimelaar (C) is vrij van den pal (B), maar met een schroef (E) draaibaar verbonden aan bovengenoemde verhoo ging van het staartstuk. Bij het gesloten sluitstuk is de tuimelaar (C) in den stand, als is aangegeven in Fig 2 op plaat YII. Bij het achterwaarts bewegen van den grendel wordt de nok (G) van den tuime laar (C) weggedrukt (in de teekening naar beneden) en be weegt de nok H zich in de richting van de zielas (in de tee kening naar boven), en juist als de nok van den geleider stuit tegen de nok (I) van den pal (B) heeft de nok (H) van den tuimelaar (C) zijn uitersten (hoogsten) stand bereikt. (Zie Fig 3 op plaat VII). INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 689 1) achter de bovenste steunnok. 2) Zie Noot (IJ.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 71