van den grendel, op den trekker aanhoudt, schiet, tegelijk met dat sluiten, de slagpin vooruit en doet de patroon ont steken dit kan ongelukken veroorzaken. Wanneer men bij het Japansche geweer tijdens het sluiten bij vergissing op den trekker aanhoudt, grijpt de zekerheidsnok (D) in een uitsnijding van den geleider, waardoor het verder sluiten en dus het afgaan van het schot onmogelijk wordt. b. Bij het afgaan van het schot grijpt die zekerheidsnok 1 tr (D) in een (andere) uitsnijding van den geleider, waardoor ~i'' het onmogelijk wordt dat de grendel openvliegt en de bus- kruitgassen den schutter verwonden. Inwending worden in het staartstuk aangetroffen gleuven voor de steunnokken van den geleider, en voor den patroon trekker benevens een insnijding voor de veiligheidsnok van den haan; de wanden van den bak zijn naar binnen omgezet,, zoodat zij den aanbrenger en de patronendie door de aan- brengerveer worden omhoog bewogentegenhouden. LADE. (Zie Pig 19 op de platen V en VI). De lade, (vermoedelijk) vervaardigd van notenhout, heeft in de versterking 2 groeven en is voorzien van verschillende insnijdingen tot opname van den ontlaadstok, het magazijn en het beslag. De kolf, die den vorm heeft van een pistoolgreep, bestaat uit 2 deelen, die met een zwaluwstaart, en waarschijnlijk met een of andere lijmsoort, aan elkander zijn verbonden. Dit brengt de volgende voordeelen mede: le. men kan, voor het onderste gedeelte A (Zie Fig 5 op plaat VII) gemakkelijk een stuk hout vinden waarvan de vezels in de goede richting loopen, d.i. in de richting van den stoot, dien de lade bij het op den grond zetten van het geweer ondervindt; bij een lade uit één stuk loopen die vezels dikwijls in een richting min of meer dwars op de richting van dien stoot, wat afbrokkelen van hout bij den hiel tengevolge kan hebben; 2e. er wordt veel zuiniger gewerkt. Wanneer men uit een INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 691

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 73