WERKING YAN DEN GRENDEL. Er wordt verondersteld dat het magazijn gevuld is; de bovenste patroon steekt een weinig uit boven den rand van den bak. De geheel samengestelde grendel, voorzien van den mantel en met den patroontrekker aan den rechterkant, wordt, met den grendelknop naar boven, zoodanig van achteren naar voren in het staartstuk gebracht dat de richels van den mantel en de patroontrekker in hun gleuven passen. De linker steunnok van den geleider en de daarachter ge legen nok doen de nok (I) van den pal (B) van de stuitnokin- richting (Zie Fig 2 en 3 op plaat VII) naar buiten treden, zoodat de grendel ongehinderd kan passeeren. Daarna pakt het voorvlak van den geleider het boven den bak uitstekende gedeelte van de bovenste patroon en duwt deze naar voren; die patroon komt geleidelijk hooger en is eindelijk vrij van de wanden van den bak, waarna zij wordt vastgehouden door den, op het voorvlak van den geleider voorkomenden, rand. De patroon wordt in de kamer gescho ven. Die voorwaartsche beweging van den grendel komt voorloopig tot staan zoodra de spanning van de slagpin stuit tegen de trekkernokde slagpin kan nuzoolang die trekkernok niet wordt iveggenomen, in geen geval meer vooruit worden gebracht. De geleider kan, door meerdere krachtsaanwending, eerst n°g di 7 mM. naar voren worden geschoven, waarbij de pa troon verder in de kamer schietbij deze beweging, die dooi den haan moet worden gevolgd, komt de spanning van de slagpin vrij van haar (ondiepe) insnijding in den geleider. Door dat naar voren gaan van den haan met tap terwijl de slagpin niet van plaats verandert —wordt de slagveer meer samengedrukt (meer gespannen). Tevens komt nu de veiligheidsnok van den haan in haar insnijding in het staartstuk, waardoor die haan belet wordt rond te draaien, maar zich alleen nog maar in voorwaartsche richting kan bewegen. Legt men daarna den grendelknop naar rechts om, dan ge schiedt het volgende: 704 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 86