le. doordat die knop een schuin vlak volgt, gaat de ge leider nog meer naar vorende patroon wordt geheel in de kamer geschoven, het voorvlak van den geleider sluit de kamer af en de haak van den patroontrekker grijpt over den rand van de patroon 2e. de slagpin blijft op haar plaats, maar omdat de gelei der gedraaid is, komt de spanning van de slagpin nu vóór haar diepste insnijding in den geleider, en zalzoo dra de trekkernok is weggenomen die slagpin zoover naar voren kunnen gaan dat de slagpinpunt door haar kanaal in het voorvlak van den geleider schiet en de patroon ontsteekt 3e. de haan kan wel de voorwaartsche, maar niet de draaiende, beweging van den geleider volgen; daar door dringt de tap van den haan nog dieper in de slagpin en wordt de slagveer nog meer gespannen. Door nu aan den trekker te trekken, gaat de trek kernok omlaag, komt de spanning van de slagpin vrij, en schiet de slagpin naar voren, welke beweging ophoudt zoodra de spanning in haar diepste insnijding in den geleider rust. Doordat de zekerheidsnok (D) van de trekkervork (B) grijpt in haar uitsnijding in den gelei der (Zie Fig 4r op plaat VII) kan de grendel niet open vliegen. Door den grendelknop weder rechtstandig te brengen, loopt de spanning van de -slagpin tegen de schuine zijde van haar diepste insnijding op en springt weder in de minder diepe insnijding van den geleider; de grendel is weder in denzelfden toestand waarin hij in het geweer werd gebracht. Door den. grendel met kracht achteruit te brengen, stuit de—door den pa,troontrekker meegenomenledige huls met haar linkerkant tegen de stuitnokinrichting en wordt naar rechts uitgewor pen. De volgende patroon, die tot nu toe werd tegengehou den door den onderkant van den geleider, kan nu zoover naar boven komen als de omgebogen wanden van den bak toelaten, en het geweer is weder in denzelfden toestand als bij het begin van dit hoofdstuk, behalve dat de grendel niet uit het staartstuk komt (door de stuitnok wordt tegengehouden). INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 705

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 87