Terugbetalen. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 713 en de tamboers en hoornblazers aan het hoofd vereenigd zijn, zouden de rijwielen aan den staart door de noodige manschappen kunnen worden meegevoerd. D_ j_ (Oner onduidelijkheden in de administratie). „Gevraagd wordt waar en wanneer het te veel betaalde in s' Landskas zal wor den teruggestort." In Aug. 1909 verscheen het nieuwe tarief 24. In Maart 1911 ver scheen in het Mil. Tijdschrift eene nadere toelichting, „eene juiste lezing." Wanneer bij „kwartiermeester" niet de paedagogische bedoeling heeft voorgezeten zijne lezers zich eerst te laten oefenen in het overwinnen van administratieve moeilijkheden, zou ik zeggen, dat zijne hulp wel wat laat komt. Immers wordt nu het tarief °vrij algemeen begrepen door de personen met de uitvoering belast Ech ter zegt schrijver op de volgende bladzijde: „het wordt nog niet goed toegepast," hetgeen dan zeker op de „lieele zwakke broeders" slaat. Ik vrees echter, dat er velen van dezulken zijn. Althans ik heb nog nie mand ontmoet, die het tarief 24 duidelijk of eenvoudig noemde. Nu moge dit tarief zeer veel goeds hebben, moge het tot in halve helften billijk en nauwkeurig en in 's Lands belang zijn, (ik wil daar verder niet op in gaaneenvoudig is het niet. En het schrijfwerk is er ook niet door verminderdstaatjes in 2-kleurendruk. De eene vernieu wing is nog niet uitgereikt of de andere is alweer in aantocht En zoo is er meer. Op tarief 36 verscheen indertijd een boek vol toe lichtingen, voor meer dan de helft wit gelaten om 'bij te plakken. En hoeveel orders (algemeene zoowel als bijzondere) en bepalingen, aanvullingen, aanschrijvingen enz. er wel niet gegeven zijn voor de verpleging op excursie, is niet na te gaan. Doch de verwarring is groot geweest en is nog niet van de baan. Wie eenige jaren geleden in een excursiegebied werd overgeplaatst van het eene bivak naar het andere, kreeg zijn „eerste 30 dagen" weer. Na eenigen tijd vond de rekenkamer uit, dat dit niet goed°was (waren de bepalingen voor tweeërlei uitleg vatbaar Echter was dit niet spoedig genoeg overal hekend en de goedkeuring van een kwartaal komt eerst na ettelijke kwartalen af. Gevolg: terug betalen door ve len, die in den tusschen tijd de „eerste 30 dagen" weer eens genoten hadden. Zelfs ken ik iemand, die dat terug betaalde en door bijzondere omstandigheden weer een keer terug kreeg. Twee alleen reizende militaire personen maakten te samen in het zelfde vervoermiddel op den zelfden datum een zelfde reis, en maakten natuurlijk de zelfde declaratie op. Door bijzondere omstandigheden werd de behandeling dier stukken vertraagd en kwamen hunne vorderingen 1) En daarom is elke verdediging uit den booze- Eenvoud blijve de Hoofd- eisch. Hetgeen niet weg neemt, dat billijkheid en 's Lands belang ook hoofd- eischen kunnen blijven-

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 95