Forthonden. [Jan. 1912. jachthondenbloed, bij grooten speurzin weinig aanleg voor het verdedigings- en aanvalswerk. Mocht zijn haar geen be letsel blijken, want het is een krachtig temperamentvolle hond, dan geloof ik wel dat hij in Indië goed zou kunnen voldoen. In den Dobermann-pinscher hebben wij intusschen om zoo te zeggen het ideaal van den tropenhond, voor zoover men er in Europa over kan oordeelen. Dank zij zijn korte be haring, zal hij in Indië de warmte vermoedelijk uitstekend verdragen. Zijn temperament werkt nog volle kracht, waar dat van den herdershond begint op te houden. Na den zwaarsten arbeid is hij nog vol lust, ijver, en altijd oplettend. Zijn krachtig lichaam doorstaat groote vermoeienissen. Zijn optreden kenmerkt zich zoowel door kalmte als groote vlot heid. Bij het meergenoemde concours in den Haag viel het mij op, hoe vooral de door Duitschers voorgebrachte Dobermann- pinschers hun werk volbrachten als een vlot en intelligent militair. Dat ras maakt in de eerste plaats op mij den in druk, den ernst van het werk volkomen te begrijpen. Men kon zoo zien, dat niet uitsluitend voorzat de lust om te speu ren, te blaffen en te bijten, maar bepaald ook om den baas te helpen bij zijn moeielijk politiewerk. Op de vraag: welk ras moeten wij in Indië hebben, luidt het antwoord dan ook onveranderlijk, zelfs van kenners die nooit in Indië zijn geweest: den Dobermann-pinscher. Dat wil zeggen: deze beveelt zich het meeste aan. Met absolute zekerheid is natuurlijk niet te voorspellen hoe een ras zich in Indië zal gedragen. 't Komt mij zeer wel mogelijk voor, dat ook de Rottweiler geschikt is, o. a. omdat hij kortharig is. Van dit ras is bij ons intusschen nog zóó weinig bekend, dat ik slechts zou kunnen adviseeren: afwachten. Thans moet ik een stelling opwerpen, die mij vermoedelijk door menigeen sterk zal worden betwist. Namelijk deze In Indië zelf bestaan geen hondenrassendie zich eigenen tot politiehond; 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 15