Jan. 1912.] Forthonden. sterker nog: In Indië bestaan geen werkelijke aparte hondenrassen. (x) 't Is zoo aardig niet waar, iets te ontdekken. Er ligt zoo iets knus in de verbazende bewering, dat niets meer of minder dan onze veel gesmaadde gladakker, zoo maar voor 't grijpen, de noodige eigenschappen heeft, die een politiehond moet bezitten. Fictie, niets dan fictie. Stel de kynologen in Europa voor, talrijke exemplaren van alle mogelijke rassen op de meest losbandige wijze te laten kruisen. Er komt dan ongetwijfeld een type voor den dag als alle verloopen hondensoorten krijgen, met de bekende steile ooren enz. Verzoek hun dan daarvan „de beste exemplaren" uit te kiezen en er politiehonden van te maken, onder toe voeging dat ze dan pas op den goeden weg zijn. Zij zullen u aanzien of gij gek zijt. En toch zijn er nog velen, die denken dat de pariahond, de gladakker, een verzamelnaam die evenveel rassen als ex emplaren omvat, in de eerste plaats is aangewezen om er de politiehonden uit te nemen. Welnu, ik gun den aldus denkenden volgaarne het pleizier van een eindelooze reeks proefnemingen, met 1 op de 1000 kans van slagen. Hunne proeven zullen altijd ergens nuttig voor zijn... al was 't maar om te bewijzen, dat de gladakker niet geschikt is voor politiehond. Maar het gouvernement, het leger, late zich door hunne beweringen niet van de wijs brengen. Dat begeve zich niet met proefnemingen op een terrein, dat sedert eeuwen reeds is omgeploegd en vruchtbaar gemaakt door de kynologen in Europa. Geen aardigheden ter wille van de nieuwheid. Beginnen met door en door gefoktevoor het doel geschikteen reeds beproefde rassen. Daarnaast desnoods proefnemingen. Doch niet om met één op de zooveel gladakkers te slagen, doch om een eigen ras te fokken. Heb dan geduld, en geloof niet dat dit iets is voor de regeering, 't Duurt te lang. 10 Red- I) Dit artikel was reeds geschreven vóórdat dat over »de Diensthond in Indië" gedrukt werd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 16