Forthonden. [.Jan. 1912. In Indië bestaan geen hondenrassen. Ik weet niet hoe de eerste gladakker in Indië ontstond, en wie verder schuldig zijn aan het nageslacht, 't Kan me niet schelen ook. Geen werkelijke gladakker in Indië, of 't is een toevalsproduct. Moet men daar zijn kostbaren tijd en geld aan wagen? Wat geeft mij waarborg voor zijn eigenschappen? Wat waren zijn voorouders? Wat presteerden die? Waakschheid? Wel mogelijk, kan meestal ook angst en maanblafferigheid heeten. Een goede neus? Elke hond heeft een beetje neus, zelfs een gladakker. En die moet er dik wijls zooveel mee doen om zijn voedsel bijeen te garen, dat hij waarachtig op een speurhond zou gaan lijken. Ik heb veel gejaagd in Indië, ook met honden. Verder nogal eens landheeren over hun honden gesproken. De „meute" bestaat meestal uit gladakkers. Alleen onmid dellijke familieleden vertoonen eenige gelijkenissen. Overigens is er geen sprake van een vast type, hoe goed men dat type door 't woord gladakker als leek ook voor zich ziet. De hondjes béwezen op jacht dikwijls aardige diensten. Sommigen weten heel verdienstelijk de verwaaiing van een varken op te nemen; andere werken wel eens een eindje op een spoor. Veelal zijn zij moedig in den aanval1). Hoe zullen wij hun werk vergelijken met het meesterwerk van den ras-jachthond? Ik heb zelfs gejaagd met gladakkers, eigendom van Euro peanen, die door selectie, een beetje fokken, goede voeding, een schijntje dressuur, lichamelijk en geestelijk nogal uitstaken boven hun standgenooten, meegebracht door inlanders, chi- neezen en indo's. Maar ook bevonden zich onder de honden wel eens een jachthond of .zelfs fox-terrier van, zij 't ook min of meer twijfelachtige, Europeesche afkomst. Waarom werd zoo'n hond door alle landaarden buiten gewoon op prijs gesteld, waarom wees hij den anderen honden 11 1) Ten onrechte laten indo's en inlanders hun honden hongeren om ze feller te maken. Geen gladakker is zoo flink in den aanval als weldoorvoede, sterke exemplaren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 17