Forthonden. [.Jan. 1912. zal zeker worden aangemoedigd als blijkt, dat het gouverne ment honden aankoopt en daarmede mooie resultaten bereikt. 't Is niet noodig uitsluitend geimporteerde honden aan te koopen. 't Is wellicht zelfs aanbevelenswaardig in Indië vol komen raszuiver gefokte honden te nemen. In hoeverre in Indië gefokte afstammelingen achteruitgaan, weet ik niet; daaromtrent ontbreken mij alle betrouwbare gegevens, 't Zal echter zaak zijn steeds de oogen gevestigd te houden op mo gelijke degeneratie. Ook inteelt kan bij fokkerij op kleine schaal als in Indië verwacht worden. Men verlange dus steeds honden van bekende afstamming. Ad c. Als het instituut der forthonden (c. q. ook andere politiehonden) eenmaal goed georganiseerd is, zal het gou vernement zelf ook met vrucht de fokkerij ter hand kunnen nemen, en zal dit de goedkoopste wijze zijn om aan goede hon den te komen. Maar denk niet, dat het voldoende is „luitenant belast met de forthonden" te heeten, om goede honden te kun nen fokken! Daar komt zoo bar veel bij kijken, zoowel wat betreft de keuze der dieren als de opvoeding, later dressuur, der jonge honden. Laat zulke belangrijke zaken toch niet mislukken door gepruts en geliefhebber en boekengeleerdheid. Een teef, die voor de fokkerij gebruikt wordt, zal een paar maanden geen ernstigen dienst meer kunnen doen. Er moet dus steeds op reserve worden gerekend. Het fokken van honden is in Indië in vele opzichten gemak kelijker dan in Europa, 't Altijd warme klimaat sluit geen periode voor de fokkerij uit. Ruimte heeft men in den regel in over vloed. De jongen kunnen steeds buiten zijn. Rijst is een uit stekend en goed voedingsmiddel (natuurlijk niet uitsluitend te gebruiken). Alleen zal men bijzonder moeten letten op reinheid. Dit kan nauwelijks als een bezwaar worden aan gemerkt. Als het gouvernement zelf ernstig de fokkerij ter hand neemt, zal bijzonder acht moeten worden geslagen op degeneratie. Mocht deze werkelijk blijken voor te komen na eenige geslach ten, dan zal men moeten zorgen slechts zooveel generaties, in 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 21