Jan. 1912.] Forthonden. Indië geboren, te fokken als mogelijk blijkt en steeds versch bloed moeten importeeren. Ad d. We zouden zeker een heel eind vooruit zijn als we in Indië een inheemsch politiehondenras hadden. Dat 't niet bestaat, is uitgemaaktmaar zou 't ook te fokken wezen Onmogelijk acht ik het niet; hoogst moeilijk wel. De eerste poging zou natuurlijk moeten zijn, een der reeds bestaande Europeesche rassen inheemsch te maken, 't Is volstrekt niet uitgesloten, dat bv. de [Dobermann-pinscher zal blijken best te kunnen aarden en ook in zijn nageslacht, mits natuurlijk met oordeel gefoktal zijn goede eigenschappen te blijven behouden. Bleek dit werkelijk, dan zou het onzin zijn zulk een moeielijke zaak ter hand te nemen als het fokken van een nieuw ras. Blijkt echter elk geïmporteerd ras te degenereeren, dan zou 't eenigste zijn te trachten, door kruising met inheemsche honden, een goed en constant ras te fokken, dat niet weer degenereert. Hier liggen voetangels en klemmen Eerlijk gezegd, geloof ik niet dat het gouvernement op dit punt ooit iets zal bereiken. Terecht schrijft Creusesol in de Java-Bode van 5 Mei 1911: „Men (lees s. v. p. het gouver nement) heeft in Indië twee schoone paardenrassen nagenoeg- geheel doen te gronde gaan en uitsterven". Dit is werkelijk een afschuwelijk feit. Hoeveel telkens wisselende proeven zijn al niet genomen op het gebied van paardenfokkerijhoe veel geld is er niet aan weggesmeten, en wat heeft men er eigenlijk mee bereikt? Hoe komt dat? Doodeenvoudig omdat in Indië alle ernstige zaken, vooral die, waarin geen dubbeltjes te verdienen zijn, afhangen van één enthousiast. Muziekenthousiast, muziekvereeniging gaat goed. Enthou siast weg, vereeniging dood. Hippische ster in de vereeniging, flinke ritten. Ster weg, vereeniging in ruste. Paardenliefhebber wat te zeggen in bestuurszaken, paardenfokkerij aangevat. Liefhebber weg, fokkerij in de lappenmand. Nieuwe liefheb ber, nieuwe inzichten, nieuw geld weggesmeten. 't Is eenmaal een droevig verschijnsel in onze kolonie, zulk 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 22