Het optreden tegen den Inlandschen vijand. [Jan. 1912. vuren, waarop die bereiding van het maal plaats heeft, daar hij van deze gelegenheden zou kunnen gebruik maken om het touw, in een onbewaakt oogenblik, zoodanig door te schroeien, dat met geringe verdere krachtsinspanning de vrijheid weder verkregen wordt. De gevangenen moeten gedurende den marsch en ook in de tijdelijke rnarschbivaks gebonden zijn met een touw, dat om den hals en de beide armen geslagen wordt, zoodanig, dat het losse einde achter op den rug tusschen de schou derbladen vastgeknoopt kan worden. Deze verbinding is een zoodanige, dat, wanneer de gevangene door wegloopen wil trachten te ontvluchten, het touw om armen en hals zich zelf toesnoert en hierdoor een dergelijke poging vrijwel van zelf verijdeld wordt. Het losse einde, dat van behoorlijke lengte moet zijn, wordt gedurende den marsch aan den gor del van den bewaker bevestigd; in het marschbivak kan het dienen om den arrestant aan een paal of iets dergelijks te binden, zonder dat pijniging daarmede gepaard mag gaan. Yoor de bewaking der gevangenen worden speciale mi litairen aangewezen, wier aandacht uitsluitend op deze per sonen moet zijn gevestigd, zoodat niets hun kan ontgaan; daarom mogen hun gedurende den marsch ook geen andere werkzaamheden worden opgedragen. Zij waken er in het bijzonder voor, dat deze gevangenen zich niet plotseling van eenig wapen van een der andere militairen meester maken om daarmede verwondingen toe te brengen ter koeling van hun wraak. Het is bij kleine patrouilles immers niet te vermijden, dat zij onmiddellijk bij de overige militairen mar- cheeren. Het heelemaal vooraan marcheeren dezer personeD toch is o.i. verre van aan te bevelen, daar zij alsdan de groep in hare bewegingen te zeer zouden schaden. Dit zou and,ers de eenige plaats zijn, waar het grijpen naar een klewang of kapmes van een der militairen beslist niet mogelijk voor hen is. Al naar gelang van het aantal gevangenen en van hun aard wordt bepaald hoeveel militairen met hunne recht- streeksche bewaking wordt belast. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 25