Het optreden tegen den Inlandschen vijand. [Jan. 1912. In de marschbivaks verdient het aanbeveling de nacht wacht over alle groepen te verdeelen en wel zoodanig, dat zij om toerbeurt gedurende de wanachturen optrekken. Op die wijze zal de geheele troep steeds voldoende nachtrust krijgen en bij langdurige marschen marsch- en gevechts-vaardig blijven. De ondervinding leert, dat, vooral 's nachts, een korte wacht tijd (4 uur) den soldaten het minst vermoeit en den patrouille gang het minst hindert. Is er in het bivak een zg, beri-beri groep, dan kan het de voorkeur verdienen om deze voor de dagwacht en den nachtwachtdienst van 10—2 uur te commandeeren. Alleen tot het overzien van bijgebouwen buiten het bivak, alsook in het geval, dat in den wachtdienst wordt voorzien door de manschappen der wacht over alle groepen te verdeelen, kan gebruik gemaakt worden van een verhoogd schilderhuis. Alle andere schildwachten moeten achter de tweede pagger voortdurend in beweging blijven. Sommigen achten het wenschelijk gedurende den geheelen nacht een groep gekleed te laten slapen, wanneer nachtelijke beschietingen nog al eens voorkomen, doch hier is veel tegen, weinig voor te zeggen. Er is weinig succes van te verwachten. Weet de vijand dat er uitgerukt wordt, wanneer het bivak beschoten wordt, dan is zulk een beschieting gewoonlijk van zeer korten duur, en daarom is er alleen maar wat van het gekleed slapen te verwachten, wanneer wij pas in een streek komen, waar de kwaadgezinden nog niet weten hoe wij optreden, en hoe onze gewoonten dienaangaande zijn. Is de troep daarentegen actief, dan is het beslist niet noodig. En daarom is het beste middel, om beschietingen tegen te gaan, het optreden, waar wij hiervoren reeds de aandacht op vestigden, nl. het veelvuldig toepassen van nachtelijke pa trouilles en hinderlagen. De eerste schoten zijn over het algemeen de gevaarlijkste, want de volgende worden, uit vrees voor overvalling door onze troepen, al loopende of vluchtende afgegeven, zoodat het niets geeft of men reeds een groep ge- 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 35