Jan. 1912]. Kalibervraagstuk der Bergartillerie. uiteenloopende eischen en behoeften, geen vergelijk gemaakt kan worden tusschen de bergartillerie van andere rijken en de draagbare veldartillerie, die voor de verwapening der berg artillerie van het Indische Leger geëischt wordt, zullen wij toch eens nagaan, voor zoover zulks mogelijk is, hoe Frank rijk aan zijn 6,5 c.M. bergkanon L/17 gekomen is en wat andere Staten deden en doen. Voor zoover zulks mogelijk is, immers zooals HH B. M. schrijven: „Frankrijk heeft, met de gewone geheimzinnig heid, waarmede het gewend is ons op het gebied van be wapening de grootste verrassingen te bereiden, niet de re denen geopenbaard, die haar tot die invoering deden beslui ten, noch is bekend welke uitwerking van het vuur van 6,5 c.M. kanonnen wordt verwacht." Het bergkanon van 6,5 c.M. L/17 heeft een projectiel van 4,45 KG. (de G.K. met 138 vulkogels van 12 G.), een Vo van 330 M. en bij eene elevatie van 22° een dracht van 5000 M. Dit ballistisch vermogen verschilt enorm van dat van het Fransche veldgeschut. Toch kon dit geringere vermogen, dat voor- deelen met zich voerde, als minder gewicht van het stuk en minder draagdieren, gerust aanvaard worden, daar dit stuk niet bestemd is om met en naast de veldartillerie op te treden, doch voornamelijk voor Algiers en Marokko, dus aangewend wordt als koloniaalgeschut, tegenover een min derwaardigen tegenstander Om de zelfde reden heeft ook Generaal Rohne, toen voor 4 jaar de vraag voor het aanschaffen van geschut voor Zuid-West Afrika beantwoord moest worden, een stuk van 6,5 c.M. L/15 met een projectiel van 4 K.G. en een Yo vau 340 M. daarvoor aangeraden Een stuk dus dat ballistisch veel overeenkomst vertoont met het Fransche kanon 6,5 c.M. L/17. Evenwel vond de Duitsche artillerie voor Zuid Afrika het vermogen van zoo'n stuk te gering en nam men een groo- ter kaliber met grooter projectielgewicht om zelfs tegenover 36 1) Vierteljahrshefte für Truppenfiihrimg unci Heereskunde 1906, Heft 3, blz, 422.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 42