Kalibèevraagstuk der Bergartillerie. [Jan. 1912. Herero's en Boschjesmannen over een G-.K. van meer uit werking te kunnen beschikken. Volgens IïH. B. M. zou in Oostenrijk kaliber vermindering voor het berggeschut worden overwogen. Dit nu is niet juist. Al het berggeschut van dien Staat heeft thans een kaliber van 7 c.M. 1). Proeven worden genomen met bergkanonnen van hetzelfde kaliber als het veldgeschut, dus 7,65 c.M. en met kanonterugloop 2). Geen kalib er ver mindering dus, doch kaliber vermeerdering! De overwegingen, welke daartoe geleid hebben zijn: „een zelfde projectiel voor veld- en berg-geschut." Hetzelfde als door ons voor Indië reeds zoolang wordt voorgestaan. HH. B. M. stappen over de kwestie van het hebben van één projectielsoort voor veld- en berg-artillerie luchtig heen en noemen dit slechts een zaak van magazijnsbeheer en wil len een ruimen voorraad munitie voor veld en berg opleggen. Afgescheiden nu daarvan, dat het magazijnsbeheer een der eerste zaken is, die zooals de ondervinding elders leer de ons in oorlogstijd in den steek laten, kan hier in Indië geen voldoende voorraad voor oorlogsgebruik worden opge legd, omdat de tand des tijds hier erger knaagt dan elders en de boel bederft. Gaat men het munitieverbruik in den Russisch-Japanschen oorlog na en schat men dat naar verhouding voor een krijg in Nederlandsch-Indië, dan komt men tot reuzengetallen, tot een voorraad, die gewoon niet op te leggen is. Het eenige wat ons hier helpen kan en moet is het opleggen van een voldoenden voorraad voor de eerste periode van den strijd en daarna' een zelf confection- neeren der benoodigde projectielen. En dan springt zoowel bij opleggen als aanmaken het voordeel van het hebben van slechts één projectielsoort het eenheidsprojectiel voor de gelieele bereden artillerie in het oog. 37 (1) HH. B. M. geven aan bergkanonnen van 7 6. M. 8 en 9, waardoor men zou denken aan kalibers van 8 en 9 c.M. M 8 en 9 wijst echter op Model 8 en 9 van bergkanonnen van 7 c.M. K.T. (2) Artilleristische Monatshefte No. 58, October 1911, blz. 313.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 43