Jan. 1912.] De off. v. gezondh. b/e march, colonne. Een der meest mobiele figuren bij een marcheerende colon ne is de O. v. G-. zoowel bij vredes als bij ocrlogsmarschen. Mijns inziens is hij verplicht nu en dan langs de colonne te rijden, om officieren en manschappen, aan zijn medische zorgen toevertrouwd, in oogenschouw te nemen, en te letten op teekenen, die wijzen op oververmoeienis en uitputting, enz., waarmede hij zijn commandant in kennis kan stellen. Van tijd tot tijd rapporteert hij aan dien commandant het aantal achterblijvers, opdat zoo noodig dienaangaande maat regelen getroffen kunnen worden. Wanneer officiersappel geblazen wordt voor het troependeel, waarbij hij is ingedeeld, dient hij zich naar de appelplaats te begeven, om, na ont vangen orders of verkregen inlichtingen, zijne plaats in de marschcolonne weder in te nemen. Er kunnen zich bij een vredes- zoowel als oorlogsmarsch vele gevallen voordoen, waarbij de O. v. G. verplicht is eenigen tijd achter te blijven, om na verrichtten arbeid, het troependeel, waartoe bij behoort, weder in te halen. Te veel tijd gaat verloren en te lang wordt hij aan het troependeel onttrokken, waarbij hij ten spoedigste moet terugkeeren, wanneer een O. v. G. de rijkunst niet voldoende meester is. Wanneer b. v. van uit het bivak, waarin het gros der troepen gelegerd is, 's morgens voor den afmarsch bij de compagnieën, die op voorposten liggen, ziekenrapport dient gehouden te worden, dan moet dit vlug geschieden. Ongeoefend en onvoorbereid hem bereden te maken en bij manoeuvres in te deelen, komt mij zeer onpraktisch voor en wanneer het waar is, dat de uitoefening van den Militair Geneeskundigen Dienst bij de j.l. gehouden manoeuvres te wenschen heeft overgelaten, dan zal hier ook wel toe hebben bijgedragen het feit, dat vele On. v. G. zich moeilijk hebben kunnen verplaatsen. Is het misschien eenigszins overbodig een pleidooi te hou den voor het „bereden zijn" van On. v. G. bij de veldbataljons, niet alzoo komt het mij voor er op te wijzen, dat voldoende onderricht in de rijkunst dient gegeven te worden en gelegen- 44

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 50