Jan. 1912.] De oef. v. gezondh. b/e mabch. colonne. dische eenheid. Steeds draagt hij zorg tasch, sacoches, enz. in zijne onmiddellijke nabijheid te hebben in bivaks of kan- tonnementen. Eet komt mij vrij eenvoudig voor, en tevens een dankbaar object voor liefhebbers in het uitvinden, om een praktische zadeltasch en een stel sacoches tot On. v. G. te doen vervaardigen. Over de vulling dier tasschen mag misschien eenig verschil van meening bestaan, hetgeen on dervangen kan worden door de omstandigheid, dat in de sacoches b v. voldoende ruimte kan worden opengelaten, om medicijnen, waarop een arts door zijne ervaring geleid spe ciaal gesteld is, te doen medevoeren. Moge een enkel voorbeeld van de werkzaamheden van een O. v G. bij eene marcheerende colonne ter illustratie dienen. De Commandant van een zelfstandige brigade krijgt bericht van den commandant der voorhoede cavalerie, dat twee man van een zijner patrouilles gewond zijn en op ongeveer 1500 Meter vóór de infanteriespits in het terrein liggen. De troepen commandant, die in verband met de omstandigheden hulp verleening mogelijk acht, stelt den Chef-arts der brigade hier mede in kennis, die onmiddellijk daartoe bevelen geeft. De O. v. G. A. krijgt langs den Chef der G. S. van het troependeel, waartoe hij behoort, last zich naar de aangewe zen plaats te begeven om zijn hulp te verleenen, daartoe in eerste instantie direct in staat gesteld door het materiaal, dat hij te paard mede voert. Voor den afmarsch heeft hij, ingevolge bekomen orders, 1 ziekenverpleger en 6 zieken dragers, van het personeel en materieel vereenigd bij den gevechtstrein van het betrokken korps (zie punt 61 voor schrift), aangewezen, om zoo spoedig mogelijk met 2 tandoes of veldbedden en een stel rottan-verband hem langs den aan gewezen weg te volgen. Zijn de gewonden door den O. v. G., voor zoo verre mo gelijk. geholpen en door het inmiddels aangekomen per soneel enz. op de veldbedden geladen, dan regelt hij het vervoer naar den Colonneweg en begeeft zich onmiddellijk naar zijn troep terug, meldt zich bij den Commandant (batterij, 46

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 52