De off. v. gezondh. b/e march, colonne. [Jan. 1912. bataljonscommandant) en doet rapport van zijne verrichtingen aan zijn medischen Chef (chef G. S. bv.) die voor verdere doorzending zorg draagt. Alhoewel niet behoorende tot het onderwerp, hier in be spreking genomen, komt het mij volledigheidshalve toch wen- schelijk voor te vermelden, dat het verdere lot dier gewon den in handen is van den Chef-arts der brigade, die last kan geven dat 1°. de gewonden per tandoe, of overgenomen in de karren voor ziekenvervoer, volgen bij de gevechtstrein der hoofdmacht b. v., zoodat later op den dag, in verband met de verrichtin gen der troepen, definitief over hun lot beslist wordt; 2°. zij plaatselijk worden ondergebracht (zie punt 62 voor schrift model No. 9), waartoe eeD O. v. G. last krijgt het vereischte te verrichten 3°. zij worden overgegeven aan den medischen etappe- dienst. De Chef-arts v/d brigade toch, is volledig op de hoogte van dien dienst. In het kort saamgevat kom ik tot de conclusie, dat, wil de O. v. G. bij eene marcheerende colonne, zoowel bij vredes- als oorlogsmarschen, volledig berekend zijn voor zijn taak te velde: 1°. hij rijkunstig onderwijs moet ontvangen en in de gelegenheid worden gesteld de rijkunst te onderhouden 2°. in de garnizoenen dient in de militaire hospitalen te worden opgelegd een aantal volledige harnachementen tot O. v. G.de sterkte van het garnizoen bepaalt het aantal; 3°. tot het harnachement behoort een verband medicijn- tasch, een stel sacoches tot 0. v. G. en één aluminium veld- flesch voor bruikdrank; 4°. de medicijn verbandtasch is zoodanig ingericht, dat zij zoo noodig als musette kan gedragen worden. Ieder O. v. G., van af den Chef-arts van het veldleger tot den jongsten O. v. G., voert bij manoeuvres en in oorlogstijd bovengenoemd materiaal steeds met zich mede. Men verkrijgt zoodoende over het manoeuvre- of het gevechtsterrein een groot 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 53