[Jan. 1912. Als ik onderwijs geef, dan neem ik de juistheid van den aanslag precies waar, zelfs beter dan de schutter zelf. Hoe is 't dan mogelijk, dat er bekwaamheid in den aanslag wordt verkregen zonder juistheid. Dat kan alleen geschieden, door dat er onderwijzers zijn, die niet op de hoogte van hun taak zijn en daar zijn de officieren de schuld van. Wentel niet de schuld op de eenvoudigen, die niet zelf studeeren kunnen, maar leg die schuld op U zelf. Er zijn echter meer oorzaken, waardoor ook door de of ficieren de gronden der nieuwe schietopleiding niet begrepen worden. Laat ik de lijdensgeschiedenis van die methode eens even in het kort weergeven. En in Holland, èn in Indië, èn bij de Marine zijn proeven genomen met systemen, die wij zouden kunnen noemen v, a Va Fabius-methoden, mengelmoesjes van oud en nieuw. Het is een onwaarheidmijnheer Vermeer, wanneer U zegt, dat de Fabius-methode in Nederland mislukt is. De echte Fabius-methode is in Nederland, dank zij de tegenstand van vele militaire autoriteiten, nimmer ingevoerd, maar er is een verwaterd systeem van gemaakt, ongeschikt om door den troep begrepen te worden. En hoe is het gegaan in Indië en bij de Marine? Daar zijn systemen ingevoerd, die niet deugden, omdat de makers daarvan niet op de hoogte van het vraagstuk waren. Het Indische systeem is zeker het slechtste van de drie. Ik moet den Heer Vermeer nog wijzen op eenige onjuist heden. Over mij sprekende, doet U het voorkomen, alsof mijn gezondheid geleden heeft tengevolge van de oefeningen, die ik mij getroost heb. Dit zou een wapen kunnen worden in de hand van onze tegenstanders, om de methode nog on bruikbaarder voor te stellen, als zou zij schadelijk zijn voor de gezondheid. U schildert mij af als een nooit volprezen Fabius-schutter. Dat was in 1906 werkelijk het geval, maar sedert is mijn bekwaamheid verdwenen met mijn gezondheid. Die gezondheid 51 SCHIETOPLEIDING.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 57