Jan. 1912.] is geknakt, niet door mijn oefenen, maar door het doen van mijn plicht, de bescherming van de methode-Fabius tegen hare belagers. Ik heb dien strijd moeten voeren, geheel alleen, door niemand gesteund, één tegen allen, maar ik ben over winnaar gebleven. Echter had ik buiten den waard gerekend in plaats van de echte Fabius-methode kregen wij een systeem, 't welk maar zeer weinig geleek op hetgeen wij wenschten. Ik heb nog nimmer iets in de militaire pers gepubliceerd, maar thans zal ik er toe over gaan, mijn Indische kameraden op te wekken tot den strijd voor de echte onvervalschte Fa- Mus methode. Waarom is zij nog niet beproefd? Sedert 20 jaren is de stem van Fabius die eens roepende in de woestijn. De gron den, waarop zijn systeem berust, zijn nog nimmer aangetast. Men staart zich blind op juistheid, maar dan vergeet men, dat de vredesuitkomsten van het oude systeem niet over troffen zullen worden door die met het zooveel moeilijker nieuwe systeem. „Die een reddingsboot beproeft in een turfvaart, verzuipt in de branding" (Fabius, Allen Weerbaar, 2 Dec. 1910). Wat wil men toch met die halve systemen, die noch visch noch vleesch zijn en steeds aanleiding geven tot misverstan den en nutteloos twistgeschrijf. In eenige artikelen hoop ik de juiste waarde van de Fa- biusmethode aan mijn Indische kameraden te doen kennen en zal beginnen met een artikel „Schietopleiding", waarin in het kort die methode is aangegeven, zooals ik haar ook per soonlijk onderwijs aan de N. S. S. Daarna zal een artikel verschijnen met het waarom, waar in aangetoond zal worden, dat de krijgsgeschiedenis onver biddelijk aanwijst, dat de oude methode nog nimmer eenig succes heeft opgeleverd en alleen heil verwacht kan worden van den werktuigelijken gerichten aanslag. J. P. Weegewijs, Kapitein der Infanterie. 52 SCSIETOPLEIDING.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 58