[Jan. 1912. velen (lange hals) niet mogelijk, maar dan moet de onderwijzer ervoor waken, dat het hoofd zijn veranderde stand heeft inge nomen op hetzelfde oogenblik, dat de kolf tegen den schouder komt. Vele leerlingen brengen het hoofd te ver naar voren, zoo dat de neus te dicht bij den duim komt, waarvan een gevolg is, dat zij, later met scherp schietende, een stoot tegen den neus krijgen. Is dat het geval, dan is het slecht onderwijs van den onderwijzer oorzaak, dat de man vuurschuw wordt. Dikwijls kan men de fout doen herstellen, door de aanslag meer in front te doen uitvoeren en door het hoofd te doen intrekken. Het is echter noodig, hier steeds op te letten en aanteekening van de fout te maken. Men beginne met den man op gemakkelijke wijze de houding in den aanslag te doen aannemen, omdat deze houding afhangt van de wijze, waarop de man het geweer in de vaardighouding vasthoudt. Heeft de leerling het geweer in den aanslag, dan tracht de onderwijzer stand van lichaam en geweer te verbe teren zoo noodig ondersteunt hij daarbij het geweer. Hij moet den man doen opmerken, hoe hij in den aanslag zijn spieren voeltbij den volgenden aanslag moet hij die spieren op dezelfde wijze voelen [spiergeheugen). Het geweer moet stevig tegen den schouder drukkendit is te controleeren door somtijds boven op de kolf te drukken, zonder dat de leerling deze beweging ziet aankomen. Dit kan o. a. geschieden door een ander leerling, die achter den schutter staat. Na elke beweging moet de leerling geheel tot kalmte komen het is dus zaak, niet al te vlug achter elkander de commando's „Aan' en „Zet Af" te doen. In het eerst bemoeie zich de onderwijzer niet te veel met de beweging van de korrel; de man heeft al meer dan genoeg aan de beweging van zijn armen en de plaatsing van de kolf. Worden die bewegingen goed uitgevoerd, dan wijdt de onder wijzer ook zijn aandacht aan de korrel, die horizontaal heen en weer bewogen wordt; van richting op eenig doel is daarbij nog geen sprake. Ligt het geweer ongeveer horizontaal in den aanslag, dan 55 SCHIETOPLEIDING.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 61