Jan. 1912.] Schiet opleiding. nenvuur. (Voor 2 schoten dus 1 keer „Aan" commandeeren) Elk schot moet echter afzonderlijk met volkomen zuivere schietbe- wegingen worden afgegeven. Door eerst niet meer dan 2 scho ten aan elkander te koppelen wordt overhaasting vermeden en heeft de onderwijzer den leerling in de hand; hij kan hem na elk paar schoten tot kalmte laten komen en hem de noo- dige aanwijzingen geven. Daarna koppele men 3 en meer scho ten aan elkaar, doch niet eerder dan nadat 2 schoten achter elkander behoorlijk worden afgegeven. Het is onjuist te mee- nen, dat hij, die het enkele schot met groote juistheid van bewegingen kan afgeven, ook eenzelfde bekwaamheid heeft in het afgeven van een meerpatronenvuur. Het is hierbij de zelfde moeilijkheid als bijv. bij het vlug uitspreken van „de kat krabt de krullen van de trap". Na esnige dagen oefening ga men dan bijv. eens na binnen hoe korten tijd 5 patronen door de leerlingen verschoten kunnen worden, zonder één enkele fout bij de uitvoering der schietbewegingen te maken. Eerst als men hiermede goede resultaten krijgt, ga men er toe over, de oefening met scherp te doen. De waardeering van de schietuitkoinsteD bij het meerpatro nenvuur geschiedt door het totaal der verkregen trefcijfers te deelen door het vierkant van het aantal seconden, waarin de groep schoten wordt afgegeven, of wel op de wijze, aan gegeven op de tabel van waardeering. Voor zeer goed geoefende schutters is het aanbevelenswaar dig z.g. trefferprodukten te doen schieten. Men laat de man schappen een meerpatronenvuur uitvoeren gedurende één mi nuut; daarbij worden de schietuitkomsten gewaardeerd dooi de som der verkregen trefcijfers te vermenigvuldigen met het aantal schoten. Aanslagoefeningen in niet voorgeschreven houdingenopgelegd en uit de vrije hand. De s.j.s.a. wordt, wanneer zij in de staande, knielende en lig gende houding voldoende beoefend zijn, ook beoefend in niet voorgeschreven houdingen met opgelegd geweer en uit de vrije 64

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 70