[Jan. 1912. oefeningen, waarbij steeds de bedoeling is de aanslagen te meten in juistheid en snelheid, onder welke verzwarende om standigheden ook wordt geschoten. Dit vloeit voort uit de om standigheid, dat de gevechtsschietoefeningen een nabootsing moeten zijn van het gevechtsveld, waarbij de man moet trachten met alle hulpmiddelenwaarover hij beschiktzoo dicht mogelijk af te komen bij het mikpunt. Kan de man op het gevechtsveld een slechten aanslau door narichten vóór het doorbuigen ver beteren, dan is dat zijn plicht. De groote als 't ware werk tuigelijke vaardigheid in den s. j. s. a. moet veroorzaken, dat de schutter, indien hem door de lichamelijke en geestelijke storingen het vermogen ontbreekt voor dat narichten, wat regel zal zijn, het geweer ook zonder dat narichten toch zoo gericht mogelijk afschiet. Het spreekt van zelf, dat deze beschouwingen in geen enkel opzicht den onderwij zer ontheffen van de verplichting om met alle kracht te bevorderen het maken van zoo goed mogelijke s.j s. aanslag bewegingen, o. a. door bespreking met de leerlingen voor en na de oefeningen. Uit een en ander volgt, dat de gevechts schietoefeningen dus alleen gehouden mogen worden met die leerlingen, die daartoe wegens hun vaardigheid in den s.j.s a. rijp geacht kunnen worden. De oefeningen in het gevechtsschieten moeten geheel aan sluiten bij de opleiding van den tirailleur in het terrein en zijn feitelijk niets anders dan toepassingen daarvaD met scher pe patronen. De onderwijzer oefene aanvankelijk één of hoogstens enkele manschappen te gelijk, zoodanig, dat hij alle fouten van de leerlingen kan waarnemen. Hierbij bedenke de onderwijzer, dat hij thans fouten op elk gebied dient waar te nemen evenmin toch als bij de opleiding in eenig ander onderdeel van het onderwijs van den soldaat de schietopleiding als bij zaak mag worden beschouwd, mag bij de opleiding van den man in het gevechtsschieten eenig ander onderdeel van de andere vakken worden verwaarloosd. Bij het gevechtsschieten wordt de vaardigheid in den s. j. s. a. samengevoegd met 67 SCHIETOPLEIDING.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 73