Jan. 1912.] De positie v/d off. civielgezaghebber. Yoor gehuwden komen daar nog bij bevallingen, die minstens f 1000 kosten, ziekte van kinderen e. d. Een controleurs woning is, wat grootte en inrichting betreft, gelijk te stellen met een kapiteinswoningop behoorlijke inrichting wordt vrij streng gelet, dat zijn onkosten, die een 1ste luitenant in vrij wat geringer mate heeft. Zoo gaat het ook met representeeren en wie heeft niet de controleurs hooren klagen over het gratis-hotelhouden, dat zij verplicht zijn te doen, uitgaven, die een 1ste luitenant niet kent, of althans in zeer geringe mate. Men is verplicht er minstens twee paarden op na te houden met bijbehoorende tuigen en rijtuig, daar voor ontvangt men geenerlei indemniteit. Onderhoud en fou- rage komen geheel ten laste van het tractement. De fd. con troleur ontvangt eene toelage van f 50 'smaands voor reis kosten, doch men dient te weten, dat er gewesten zijn, waar men eischt, dat hij minstens 20 dagen per maand op tournee is, alzoo eene toelage van f 2,50 per dag. De officieren klagen met reden, dat de toelage bij meerdaagsche oefening te laag is. Meerdaagsche oefeningen worden gehouden in zeer bewoonde streken, met betrekkelijk geringe kosten van levensonderhoud. Op tournee gaat men in schraal bevolkte oorden, waar levens behoeften in geringe mate en tegen hooge prijzen verkrijgbaar zijn. Bovendien is de fd. controleur door zijn rang tot grooter uitgaven en grooter staat verplicht dan een 1ste luitenant; dat een toelage van 5 daags nauwlijks voldoende is, waar hij als regel bereden is, behoeft wel geen nader betoog. Een 1ste luitenant op normaal tractement woont op een groote plaats, waar de levensbehoeften goedkoop en in ruime mate aanwezig zijn. De fd. controleur woont in een uithoek, met dure en schaarsche levensbehoeften en men is bij het B. B. allerminst scheutig met toelagen voor dure levenswijze. Wordt al zoo'n toelage toegekend, dan kan men er zeker van zijn, dat ze in de hoogste mate urgent is en alzoo juist voldoende voor de omstandigheden. Nu zijn er nog uitgaven bij den overgang, als aankoop staatsbladen a raison van f 300, wetboeken, studieboeken e. d., samen 72

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 78