Van Alles Wat. OntbrandingsDerschijnselen hij het uuren met scherp uit Veldgeschut, Jan. 1912.] De intervallen grooter dan 5 a 6 pas verminderen de kwetsbaarheid niet Voor den aanvang van een sprong moet men de manschappen meedeelen, welke nieuwe stelling moet worden bereikt. Onder een levendig vuur van den vijand moeten de sprongen zoo kort zijn, dat deze niet den tijd heeft om het vuur te openenmen zal dus niet meer afleggen dan 30 a 40 pas, wat 10 a 15 seconden kost. Br zullen ge vallen zijn, dat men niet meer dan 5a6 passen zal maken. Kruipende legt men niet meer af dan 20 a 30 pas in de minuut. Het is onmo gelijk voor het maken van sprongen vaste regels te geven. De russisch-japansche oorlog heeft schitterend bewezen, dat de bajonet hare waarde niet heeft verloren. Na den napoleontischen tijd is het gebruik van de bajonet nog nooit zoo veelvuldig geweest als bij de Russen en Japanners. De moreele kracht, die van de bajonet uitgaat, heeft de volle waarde behouden en de verliezen die zij toebrengt zijn verschrikkelijk. Op den dag volgende op dien, waarop de Russen de Poutilov en Novgorodheuvels namen, haalde men daar meer dan 1300 japansche lijken weg, bijna alles bajonetwerk. Voor een goed geslaag den bajonetaanval is pbysieke kracht niet de eenige vereischte; daar voor is noodig behendigheid en geoefendheid en als gevolg moet dus in vredestijd het bajonetvechten worden beoefend. Vermoeienis speelt een groote rol iu de handelingen van den troep, vooral bij de infanterie. De dienst bij de cavalerie en artillerie ver- eischt ook inspanning, maar deze haalt op verre na niet bij het uit puttende werk van de infanterie in het gevecht. Men moet den infan terist dan ook sparen en iedere gelegenheid aangrijpen om hem den ransel te laten afleggen, al ware het ook maar voor eenige minuten. Het is misdadig, om, als dit niet noodig is, de menschen maar steeds met den ransel op den rug te laten gedurende het geheele vuurgevecht. Eigenaardig is de analogie tusschen de aanwijzingen in dit artikel en de ideeën, die in ons eigen infanteriercglement voorzitten. Wij mogen daarom vertrouwen, dat de fransche infanterie, wat hare oefening betreft, in het goede spoor gaat. v. D. A. H. De vlam van het schot heeft ongeveer den vorm en de afmetingen in M. als hieronder aangegeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 84