83 Mededeelingen. [.Jan. 1912. Ten einde den reserve-telegrafist zooveel mogelijk tot soldaat te vormen, en om hem vertrouwd te maken met de behandeling van speciaal militaire toestellen (Sounders telefonen, optische seintoestellen), wordt een eerste diensttijd van 3 maanden noodig en voldoende geacht. De herhalingsoefeningen in het 3e en 5e jaar en verder bij reënga- gement om de twee jaren zullen 10 dasten duren. De formatie van de telegraafafdeeling van het Korps Genietroepen wordt 2 sergeant-majoors instructeur telegrafist 12 sergeanten telegrafist 14 korporaals 28 geniesoldaten le klasse telegrafist. Bovendien als Commandant der aldeeling een luitenant, bijgestaan door een onderluiteuant. De sergeant-majoors instructeur zijn bestemd om den met de leiding van de telegraafafdeeling belasten luitenant bij de opleiding en de oefeningen bij te staan. Naar aanleiding van de resultaten, verkregen bij de proefnemingen met verplaatsbare en draagbare stations is een voorstel gedaan tot een oprichting van een Afdeeling voor Draadlooze telegrafie. Aangezien in den tegenwoordigen toestand alleen rekening behoeft te worden gehouden met een oorlog tegen een buitenlandsehen vijand, worden slechts noodig geacht stations ter indeeling bij het Hoofdkwar tier en bij de brigadestaven van het veldleger, ten behoeve van de seingemeenschap tusschen den Commandant van het veldleger en de brigadestaven en tusschen deze laatste onderling. De thans aanwezige verplaatsbare stations worden voor dit doel ge schikt geacht. Aangevraagd zijn 5 stationswaarvan reeds 2 aanwezig zijn en 3 over eenigen tijd kunnen worden verwacht. Yan do 5 stations worden vier vervoerd op gelijke wijze als tot nu toe de beide aanwezige stations, n. 1. op drie karren. Het station bij het hoofdkwartier wordt echter vervoerd per automobiel, daar dikwijls ook het hoofdkwartier zelf zich in auto's zal verplaatsen. De beide aanwezige draagbare stations, welke zoowel wat betreft sein-afstand als gemakkelijkheid van behandeling verre bij de verplaats bare achterstaan, zullen, zoolang zij nog in bruikbaren staat verkeeren, dienen als reserve en zoo noodig bij expedities tegen een inlandschen vijand. Bij wijze van proef is ter vergelijking met het tegenwoordig mast- materieel (in elkaar passende stalen buizen) een Fontanamast besteld. Voor de bediening van een verplaatsbaar station zijn minstens noo dig 3 telegrafisten, waarvan een tevens als stationscommandant op treedt. Met inbegrip van eenige aflossing is op 4 man per station gerekend. In totaal geeft dit voor 5 stations 20 telegrafisten of met 21 °/0 mobilisatieverlies eene vredesformatie van 24 telegrafisten. Erop rekenende, dat do stations-commandanten minstens onderoffi cier moeten zijn, dat een sergeant-majoor instructeur niet kan worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 89