De positie Dan den oflicier-ciDielgezag- hebber, fd, controleur. Het artikel van P. Q. R., in het jongste Septembernummer van dit tijdschrift, brengt de wenschelijkheid naar voren, dat het officiers-corps, met name de jongere leden daarvan, eens ingelicht wordt, wat tijdelijke overgang bij het B. B. beteekent. Het lijkt zoo mooizelfstandigheid, nuttige werkkring, grooter tractement, maar wat blijft bij nader beschouwing daarvan over? Allereerst van dat hooger tractement, helaas, krijgt het klinkend argument meer en meer invloed bij het officiers corps. De fd. controleur begint als regel met ƒ300 's maands, wat al spoedig bij gebleken geschiktheid verhoogd wordt tot f 350, waarmee de maarschalksstaf bereikt is. Na zes jarigen dienst wordt, in tegenstelling met de actieve officieren en controleurs, geen verhooging toegekend. Een controleur met zes dienstjaren heeft f 375 's maands, een fd. controleur van gelijken diensttijd heeft f 350. Dit is eene onbillijkheid, immers beiden doen gelijke diensten, moeten gelijkelijk repre- senteeren, worden naar gelijken maatstaf beoordeeli, verkeeren in volkomen gelijke omstandigheden, behalve dat de fd. con troleur, die elk oogenblik voor het geval kan geplaatst worden weder in zijn rang bij het leger van pro memorie terugge voerd te worden, verplicht is naast de studie voor zijn huidige functie, die voor zijn militair ambt tevens bij te houden, niet alleen voor zijne civiele kleeding, maar ook voor zijne militaire uitrusting zorg te dragen. Bij meerdere uitgaven krijgt hij bij gelijke dienstprestatie alzoo minder inkomsten. Wat blijft er over van de f 110, die de officier fd. controleur meer ontvangt? Allereerst heeft hij geen recht op vrije ge- neeskunige behandeling en medicijnen. Dat is een genot, dat door den actief dienenden officier in het algemeen veel te laag geschat wordt. Een ongeluk, een val bij het paardrijden, een ziekte van eenigen duur verslindt de toelage voor maanden. 71

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 77