Bet Korps Genietroepen, Draadlooze Telegrafie. 84 [Jan. 1912. Mededeelingen. gemist, en voorts ongeveer dezelfde verhouding der rangen als bij de gewone telegrafafdeeling volgende, wordt de formatie der Afdeeling voor Draadlooze Telegrafie: 1 luitenant, 1 sergeant-majoor instructeur radiotelegrafist, 5 sergeanten radiotelegrafist, 6 korporaals 12 geniesoldaten le klasse radiotelegrafist. Hierbij is niet gerekend op de benoodigde handlangers als hulp voor oprichten en afbreken van den mast, daar mag worden vertrouwd, dat eene mastconstructie zal worden verkregen waarbij weinig of geen handlangers noodig zijn (Fontanamast). Ook in dit geval blijft het echter noodzakelijk aan elk station een tweetal handlangers toe te voegen voor de behandeling van den benzinemotor, onder toezicht van de telegrafisten. Daarvoor zullen zonder bezwaar intelligente Inland- sche eeniesoldaten kunnen worden gebruikt. Per station zijn dan steeds 2 ploegen beschikbaar, elk van 2 tele grafisten en 1 Inlandsch geniesoldaat. Een algeheele herziening van het Handboek voor den Technischen Dienst van de Veldeompagnieën van het Korps Geo ietroepen van het Nederlandsch-Indische Leger is onderhanden, waarvan Deel I reeds in druk verscheen. Evenals voor de andere wapens geschiedde, is een .Grondslag voor opleiding en oefening der Genietroepen" samengesteld, naar dezelfde beginselen als voor de andere wapens van het Leger. Ook kwam een seinvoorschrift voor alle wapens ter perse. Tenge volge hiervan zal het seinstelsel Kouveroy-Vreede worden verlaten en het systeem Morse algemeen ingevoerd. Een nieuw springmiddel „tonite" is in beproeving genomen. Ook dit jaar zijn weer verschillende detachementen ter beschikking van het Departement der Burgerlijke Openbare Werken gesteld voor het doen van opruimingen bij rivier-verbeteringen en wegenaanleg. Bij de eseui'sietroepen, welke in Juli 1911 naar Timor vertrokken, werden o. m. ingedeeld: een draagbaar en een verplaatsbaar station voor Draadlooze Telegrafie. Het verplaatsbare station werd opgesteld te Atapoepoe, terwijl van bet draagbare station geen gebruik behoefde te worden gemaakt, daar tusschen die plaats en Lakmaras goede telefonische verbinding bestond. De gemeenschap van de expeditionnaire troepenmacht met Java werd als volgt verkregen. Het station te Atapoepoe was in verbin ding met een ter reede van Timor-Koepang liggend oorlogschip; dit Latste onderhield de gemeenschap met een te Ampenan gestationneerd pantserschip. Van Ampenan werden de berichten per onderzeekabel naar Java overgebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 90