hegeroerpleging. TJeldbleeding. 85 Mededeelingen. [Jan. 1912. Het Draadlooze Telegraafstation te Atapoepoe heeft zeer goed ge werkt; de gegarandeerde afstand bedroeg bij aflevering van het station 150 K. M. in vlak terrein, terwijl op Timor afstanden werden bereikt van 600 K. M. over zee en 200 K. M. over bergterrein. Noodrations. De in beproeving geweest zijnde noodra'ions (z. g. n. Japansehe noodrations) bestaande uit 3 zakjes a 145 gr. gestoomde en gedroogde rijst, waaraan toegevoegd 3 blikjes met 50 gr., gedroogde, gebakken en gemalen visch, een pakje suiker en een pakje thee hebben minder goed voldaan. Om de rijst n, 1. voor de consumptie gereed te maken, moet een zakje gedurende 18 a 20 min. in goed kokend water worden gehouden, dat op het vuur blijft doorkoken. Een bezwaar is daarbij, dat niet altijd kan worden gerekend op de aanwezigheid van eene voldoende hoe veelheid water, vooral niet onder omstandigheden, waarin de noodra tions tot hun recht zullen moeten komen. Ook de gedroogde visch heeft niet voldaan algemeen vond men die te zout. Op grond van de verkregen resultaten zal worden getracht een an der noodration samen te stellen, hetwelk meer aan de te dien opzichte te stellen eischen voldoet. De in gebruik zijnde veldkleeding n 1. de sergen jas en blauw ka toenen pantalon (rijbroek) zal binnen kort door eene meer rationeele grijs groen katoenen veldkleeding worden vervangen. Proeven hebben n. 1. aangetoond, dat de grijs groene kleur zich hier te lande het meest eigent, om den troep bij de meest verschillende weersgesteldheden, belichtingen en achtergronden minder in het oog te doen vallen, dan zulks bij de thans gedragen wordende blauw katoenen en sergen kleeding het geval is. De uitgekozen stoffage bestaat uit beurtelings groen en rood ge verfde katoenen ketting-draden en ongeverfde linnen inslagdraden, die te zamen een zeer sterk weefsel vormen. De nieuwe veldkleeding bestaat uit: a. een grijs-groene katoenen jas, gesloten met 7 losse platte bronzen knoopen, waarop aan de voorzijde 4 harmonica-zakken zijn aangebracht, elk voorzien van een klep met kleine lossen bronzen knoop; aan de binnenzijde ter hoogte van den 3en knoop een horloge-zakje en aan het linker voorpand een zak, gesloten door een passant met knoop, ter op berging van het noodverbandaan de schouders 2 platte passanten, van° dezelfde stof als de jas, elk aan de halszijde gesloten door een kleinen platten bronzen knoop; aan weerskanten aan de panden een split ter lengte van 15 c. M., een overgeslagen kraag (z. g. n. up and down), 5 c. M. hoog, gesloten door middel van eene haaksluiting en aan de binnenzijde voorzien van een slipdasje

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 91