Overzicht van eenige tijdschriften. [Febr. 1912. De reeks artikelen over „Het hoofdaanvalsfront van Port-Arthur en zijne nabij verdediging," door den le Luit. adj. der Genie D. van den Berg, wordt in deze aflevering weer met één vermeerderd. Over „De Weduwen- en Weezenkas voor de officieren van de Land macht" werd eenigen tijd geleden een brochure geschreven door den Luit. Kwartiermeester de Roos, als gevolg waarvan de gep. Luit. Kol. Kwartiermeester Marckelbaeh in de Juli aflevering van den Militairen Spectator een artikel ter verdediging dezer instelling deed verschijnen. Eene bestrijding van laatstgenoemd artikel treffen we aan in aflevering 11 van den M, S. Thans levert ook de Kap. der art. A. G. Landaal een pleidooi ten gunste der Weduwen- en Weezenkas, waarbij echter erkend wordt, dat verbetering dezer instelling zeer noodig is. In het bijzonder wenschen wij ook nog de aandacht te vestigen op het vervolgartikel van B. „De verpleging gedurende den veldtocht van 1859 in Italië en in den oorlog van 1866 tusschen Pruisen en Oostenrijk." Thans wordt de verpleging in laatstgenoemden oorlog behandeld. Kaast de reeds vroeger genoemde Spoorwegen, valt voor de verple ging in dezen oorlog nog te wijzen op den gestadigen vooruitgang der maalindustrie, alsmede op de destijds in opkomst zijnde brood fabrieken. Mede werd voor het eerst gebruik gemaakt van conserven in den veldoorlog. De Oud-Kapitein der Mariniers J. Haaften, levert een verhandeling over „De groote manoeuvres van het Chineesche leger, gehouden in de provincie Anhui van 18 tot en met 21 November 1908." S. behandelt niet alleen de manoeuvres, maar geeft mede een kort- overzicht over veel wat verder op het leger betrekking heeft, als kleeding, bewapening, verpleging, trein, geneeskundige dienst enz. Het algemeen oordeel over een en ander is zeer waardeerend. (Zie ook het oordeel van Bleijhoeffer, Mil. Wochenblatt, 1911 No. 155). Yoorts bevat deze aflevering nog een artikel „Militaire bruggen (Stel sel Mulder)" door den Kap. der Infanterie B. Mulder, alsmede een ingezonden stuk van den Kap. Paardenarts L. J. van Rhijn. Dit laatste aan het adres van den Luit. kwartiermeester Teune, naar aanleiding van diens in afl. 11 I. M. T. genoemde artikel. 217

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 107