Boekbeoordeeling, Bel Jcanierslag Dan den Topographisehen Dienst. 218 In een lijvig boekdeel met vier bijlagen en rijk voorzien van kaarten en photo's, vertelt de Topographiscke Dienst van zijn ver richtingen gedurende het jaar 1910 Beschouwen we plaat I, dan blijkt dat de werkzaamheden der Triaogulatiebrigade zich ter Sumatra's Oostkust hebben uitgestrekt over het gebied benoorden de afdeeling Asahan. Eensdeels door de basismeting op de Karohoogvlakte, anderdeels door de uitbreiding van het arbeidsveld der Brigade met het Gouvernement van Celebes en onderhoorigheden en de .Residentie Menado, zijn de vorderingen slechts matig te noemen. Eenige malen was militaire dekking bij de werkzaamheden noodig. Waar dus blijkbaar de veiligheid van personen en goederen niet verzekerd was, vragen we ons af of er wel op gerekend mag worden, dat de verzekering der bepaalde punten bewaard zal blijven en het met opoffering van zooveel moeite en kosten verrichte werk wel van blijvende waarde zal zijn. Om de lineaire afmetingen van het driehoeksnet van Sumatra's Oostkust te kunnen afleiden, werd de reeds in 1908 onder de leiding van den Heer Blok verkende basis gemeten. De meting had plaats met draden van invar, een legeering van 36 °/0 nikkel en 64 °/0 staal, die een uitzettingsvermogen heelt 1/100 van dat van staal en 1/12 van dat van nikkel, de meetmethode van den Stokholmschen professor Jaderin werd gevolgd. De uitkomsten van de viermalige meting vertoonen onderling een zeer goede overeenkomst, het verschil tusschen de uiterste waarden bedraagt op een afstand van 6665 M. nog geen centimeter. Teneinde bij latere basismetingen gebruik te kunnen maken van de thans opgedane ervaring, zal t. g. t. een gedetailleerd verslag van de basismeting bij Sampoen in druk verschijnen, waarin tevens een beschrijving van het toestel en de noodige aanwij zingen voor het gebruik zullen worden opgenomen. Voor iemand, die eenigszins is ingewijd in de geodetische litteratuur, moet het vreemd aandoen, dat op bladz. 9 gesproken wordt van een onderzoek, in hoeverre het mogelijk zal zijn bij de gewone hoekme tingen, dus op grootere afstanden 1) gebruik te maken van een kunstmatige lichtbron. Slaan we het 3e deel van Jordan's Handbuch der Vermessungskunde op, dan zien we op bladz 22 (uitgave 1896, 1) Zooals bekend, wordt reeds gebruik gemaakt van een kunstmatige lichtbron, bij het door astronomische waarnemingen bepalen van het azimuth eene driehoekszijde en wel voor het aanmeten van het nachtsignaal, op een afstand van 3 tot 7 K.M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 108