Boekbeoordeeling. [Febr. 1912. vierte Auflage), dat voor de reeds in 1879 door Ibanez en Perrier uitgevoerde overspanning der Middellandsche Zee tussclicn Spanje en Algiers, een driehoekszijde (Mulhacen Filhaoussen) van 269,926 K.M. gebruikt werd. „Zur Signalisierung reichte Heliotropenlicht nicht aus, es wurde „deshalb elektrisches Licht mit Nachtbeobachtung angewendet." Op Celebes zullen de werkzaamheden voor de verkenning, den pilaarbouw en de vastlegging van de punten der derde orde, in hoofdzaak worden overgelaten aan de Brigade, die t.g.t. met de op neming wordt belast, dus niet aan de Triangulatiebrigade. De afwijking van de tot nu toe gevolgde werkwijze valt niet anders dan toe te juichen, voor een klein deel evenwel slechts om de reden, die het verslag op geeft. Het groote voordeel van het brengen van de secundaire triangu latie en de opneming in één hand, ligt in de omstandigheid, dat de ligging der tertiaire punten ook werkelijk aan topographische eischen zal voldoen en die eischen kunnen slechts beoo-rdeeld worden door het leidend personeel der Opnemingsbrigades. Hoofdstuk 3 behandelt de Secundaire driehoeksmeting in Midden-en Oost-Java, t.w. in de Residenties Semarang, Pekalongan, Soerabaja, Pasoeroean en Kediri, Gaan we gewest voor gewest eens na, wat ver richt werd. Pekalongan. Verkend: 7 Primaire, 14 Secundaire, 160 Tertiaire en 51 Quaternaire punten, het verkende gedeelte tevens bebouwd. Gemeten: 34 T. en 8 Q-puDten. Berekend: 10 S., 88 T. en 8 Q-punten. Soerabaja. Gemeten en berekend: 6 S. en 24 T. punten. Pasoeroean. Afgemeten: 29 stations. Kediri. Verkend en gebouwd: 38 T. punten. De Triangulatiebrigade meldt over 1909, dus een gewoon jaar, het volgende Zuid- Sumatra. Gemeten en berekend6 T. punten. Midden-Sumatra. Geen werkzamheden verricht. Sumatra's- Oostkust. Gebouwd: 4 P., 8 S. en 135 T. punten. Gemeten: Op 8 stations der le, 4 der 2e en 4 der 3e orde. De Opleidingsbrigade produceert als een onderdeel van de haar op gedragen taak beduidend meer dan de Triangulatiebrigade, zooals bovenstaande gegevens leeren. Het zij verre van ons de meerdere pro- 219

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 109