223 Boekbeoordeeling. [Febr. 1912. Door het personeel te Atjeh werd de zoogenaamde patrouillekaart Samarkilang vervaardigd en verstrei.t aan belanghebbende colonne- en bivakcommandanten. Overigens gebrek aan arbeidskrachten. De Chef der opneming begaf zich in September naar de Bataklan- den, teneinde in overleg met een commissie van Sumatra's Oostkust de grens te herzien tusschen de Alas- en de Bataklanden, daar deze noch uit een etnographisch, noch uit een geographisch oogpunt be schouwd juist bleek te zijn. Ook van Atjeh een kraterkaart en wel van den Boer ni Telong; een vijftiental jaren geleden zou men hieraan niet gedacht hebben. De ter Sumatra's Oostkust werkzame opnemers maakten reeds een aanvang met de hoofdwegmetingen in de afdeeling Deli, die nu benut kunnen worden door de 4e Opnemingsbrigade. Hoewel vau geregelde opneming geen sprake kon zijn, kwamen van Borneo, Celebes, Soembawa, Flores, Soemba, Timor, Wetar en Hieuw-Guinea verschillende gegevens binnen om nieuwe schetskaar ten te bewerken of reeds bestaande te vervolledigen. Patrouillecomman danten en eivielgezaghebbers waren tot dat doel vruchtbaar werkzaam en voor de aanvulling van de kaart van Hieuw-Guinea werd na tuurlijk profijt getrokken van de verrichtingen der versckilende explo ratiedetachementen en de expeditie uitgerust door de "British Ornitho logist's Union." Jammer genoeg is geen kaart van geheel Nederlandsch Hieuw-Guinea opgenomen en mist men daardoor een algemeen overzicht. Het hoofdstuk "Landrentemetingen is voor den militairen lezer van weinig belang. Yoor het scheppen van geregelde agrarische toestanden behooren de verrichtingen der Landrentebrigades echter tot de gewich tigste aangelegenheden van den Topographiscben Dienst en daarom moet alles in het werk gesteld worden om de personen, die geheel in het werk zitten, vast te houden. Goede leiding bespaart bet Gouver nement aanzienlijke geldsommen. Paragraaf 16 van het Koninklijk Besluit regelende de benoeming, bevordering enz. van de Olticieren der Nederlandsch-lndiscbe Landmacht opent de gelegenheid zich van het bezit van goede werkkrachten te verzekeren en ue betrokken per sonen over gevoelskwesties heen te helpen, althais gedeeltelijk; voor de rest moeten de koorden van de beurs worden losgemaakt, een zwak punt voor den Hollander. In de nu volgende bladzijden krijgen we een indruk van den omvang van het bedrijf aan de Topographische Inrichting. De opsomming van de nieuw verschenen kaarten doet zien, dat het maagdelijk wit op de kaarten van den Archipel meer en meer inslinkt, dank zij de „van Ileuts politiek „kunnen we thans beschikken over gegevens van eilan den, die een tiental jaren geleden slechts bij name bekend waren. Aan de inzending van de Topographische Inrichting op de We reldtentoonstelling te Brussel werd het diploma voor een „Grand Prix" toegekend. De Grand Prix" zelf was reeds vroeger behaald te Parijs. De boekdrukkerij laat don Topographischen Dienst nog wat in den steek, twee jaar geleden ontvingen we het Jaarverslag reeds in de eerste

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 113