227 Boekbeoobdeeling. „+2£ a 3 M. hoogte, sommige zelfs van nog grooter afmetingen; „op dien wal (+11/, M. breed) wordt bamboe geplant. Die beplanting „met bamboe of andere houtsoorten diende vroeger, toen onderling „nog krijg gevoerd werd, om het binnendringen moeielijk te maken, „thans wordt daarmede doorgegaan om de bewoners te beveiligen „tegen de hevige winden, die op het eiland kunnen waaien." Dat op het eiland geen klapperboomen voorkomen, is in verband met de hoogtecjjfers op de kaart te begrijpen. We hopen dat het voorbeeld van Steenvelt navolging zal vinden; ook het personeel bij den Topographisehen Dienst beneden den rang van Officier, is dikwijls in de gelegenheid interessante gegevens op het gebied van land-en volkenkunde te verzamelen. Aan het slot een artikel over hetgeen de Brusselsche tentoonstelling aan algemeen officieel kaartwerk te zien gaf. Nederlandsch-Indië maak te tusschen de Fransche koloniën, België en Holland een waardig figuur. Uit den aard der zaak was de Belgische inzending zeer groot, niet alleen met het oog op de beschikbare ruimte, maar ook was het transport zeer gemakkelijk. Het terrein waarop de tentoonstelling gehouden werd, ligt toch in de onmiddellijke nabijheid van de voormalige abdy van Kamerik, in welk gebouw thans het Institut Carthographique Militaire gevestigd is. Jammer genoeg dat de étalage der Indische kaarten zooveel te wen- schen overliet, juist omdat de inzending buiten mededinging bleef, had al les tot in de puntjes verzorgd moeten zijn. Indien de hulp van een der officieren of oud-Officieren van den Topographisehen Dienst, die toen in Holland waren, was ingeroepen, had Indië een nog beter figuur gemaakt. Als bijlagen van het jaarverslag zijn opgenomen: le Formatie van den Topographisehen Dienst. 2e Nominatieve opgave van het personeel op 31 December 1910. 3e Overzicht van de algemeene kosten van den Topographisehen Dienst. 4e Opgave van kaarten, bladwijzers, legenda's, registers, verslagen, enz. verkrijgbaar bij het Hoofdbureau van den Topographisehen Dienst te Weltevreden. Go-Ahead van de Javabode heeft een fout ontdekt in de jaartallen van bijlage 2, we hebben de zaak onderzocht en de fout is gemaakt en juist op een plaats, waar zij in geen geval had mogen voorkomen. Dat de Brigadechefs hierin een aanleiding mogen vinden, dergelijke opgaven voortaan met de meest mogelijke accuratesse te behandelen. Tot zoover. Met genoegen hebben we het werkelijk interessante boek bij de lezers ingeleid. Waar critiek werd uitgeoefend, geschiedde zulks uit loutere belangstelling voor den Dienst, trouwens een goed werker kan gezonde critiek slechts welkom zijn. We herinneren hier aan de woorden van den grooten IJzeren Kanselier: „Ich bin dankbar für die scharfste Critik, wenn sie „nur sachlich bleibt." Yekitas.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 117