De Austealiëe. Febr. 1912. beschikking te geven over zijn voornaamste verzetsorganen zijn achterbeenen zonder dat wij er iets voor doen, om deze in bedwang te krijgen. Zonder beenen gereden, valt het paard in tweeën, gaat het noodwendige verband tusschen voor- en achterhand verloren; menigeen, wiens paard raar gaat doen, stramme gangen van voren gaat vertoonen, draaibewegingen met zijn achterstel maakt, kan de oorzaak van het kwaad vinden in het loslaten van de achterhand, waardoor het paard zich in twee stukken geloopen heeft, vooral als daarbij de hals dan nog hoog ge nomen is. De beenen voeren het paard in het bit, steeds en altijd door, gedurende de geheele dressuur en als het paard afgericht is, houden de beenen het in het bit; zoodoende blijft de veer gespannen. Het spreekt vanzelf, dat, naarmate het paard beter is afgericht, ook minder hulpen noodig zijn om het dier in den teugel te houden. De beenen werken op den motor in, de teugels vormen de remwil men dus een cheval allanthebben, werk dan weinig met de rem en zet den motor flink aan. Het is merkwaardig, hoe gauw een paard zich „soumis" voelt, als men het flink tusschen beenen en teugels neemt en houdt; maar even merkwaardig is het om te zien hoeveel lieden schromen om een paard tusschen beenen en teugels te nemen. Iemand zal een paard bestijgen, dat hij niet kent hij gaat er voorzichtig opzitten ensteekt flink de beenen af, uit vrees dat het dier iets zal beginnen, als het de beenen voelt. Het paard begint nu werkelijk eens wat, de zucht tot zelfbehoud dwingt elk mensch om dan fluks de beenen aan te halen, teneinde zich daarmede vast te klampen, als er heftige bewegingen mochten volgen. Dit fluks aanhalen van de beenen geeft echter juist een schok, waar het paard van schrikt en het verzet zal nu dubbel zijn de ruiter heeft zelf het paard aan het schrikken gemaakt. Een betere taktiek lijkt het mij daarom elk paard, waarop men gaat zitten, bij voorbaat flink tusschen teugels en beenen te nemen; gebeurt er iets, wil het paard iets ondernemen, 123

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 11