De Australiër. [Febr. 1912. leriepaard wordt. In het veld-escadron moet het jonge paard op adem worden gebracht en leeren op een handige manier door het terrein te gaan; dit laatste is bij een Australiër al heel gemakkelijk, want beter terreinpaard van nature zal er wel nergens zijn te vinden. Zelfs de jonge Australiër, die nog nooit in het terrein is geweest, volgt gedwee het oudere paard dat voorgaat. Het zou evenwel verkeerd zijn om te zeggen, het paard gaat zoo willig door hot terrein, dat oefe ning in deze niet noodig is. Met de willigheid alléén zijn wij niet tevredenhet paard moet leeren door het terrein te gaan met groot gemak en met zoo min mogelijk krachts- verbruik en daarvoor is training noodig, vooral, daar het Indische terrein zeer zwaar is. De hoofdoorzaak van slijtage bij een paard is de houding; deze is van grooter belang dan de hoeveelheid werk. Een paard, dat in slechte houding loopt, verslijt zich als het ware bij eiken pas, die het doet. Een paard in goede hou ding kan men vrij veel werk laten doen; de slijtage ont staat dan eigenlijk pas, als het dier te vermoeid wordt om zijn houding te bewaren. Vraag dus in de eerste plaats hoe loopt het paard en daarna hoeveel loopt het dier. Een paard is geen kasplan tje en voor een goede gezondheid is noodig, dat het beest behoorlijk werk verricht; dat bevordert de eetlust en staalt de spieren. Een paard is een vrij duur individu, ook hier in Indie; een gezonde politiek brengt dus mede er zuinig mee te zijn, maar zuinig in de goede richting, d.w.z. zorgen voor een goede houding, niet noodeloos (dus in vredestijd nim mer) over rolkeien draven of galoppeeren, zoomin mogelijk hoogten op en af in versnelde tempo's, waar 't maar eenigs- zins mogelijk is een zacht paadje uitzoeken voor het dier, flink voer en gezond werken, vooral rustige tempo's, (bijv. geen draf van 250 M. i/d minuut). De soldatenrijderij is eenigszins anders dan de rijderij van een willekeurig persoon, die voor zijn genoegen rijdt en zich net zooveel of net zoo weinig met zijn paard kan bemoeien, 127

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 15