Febr. 1912.] De Austkaliër. wordt, of liever blijkt, het beginoordeel zuiverder en komen vergissingen in de taxatie der paarden minder voor. Dit is de eenige school die de aankooper van remontepaarden kan volgen ende paardenarts kan deze school niet volgen. Van daar dat ik het oordeel van een oud remonten-instructeur houger stel dan dat van een paardenarts, waar het betreft den aankoop van troepenpaarden. Het zij verre van mij te veronderstellen, dat menig paardenarts niet in staat zou zijn een goed paard te koopen; dit heb ik ook niet gezegd, maar er zijn vele goede paarden, waar de troep aan bekocht is. Ik geloof, dat elk kooper van paarden goed doet zich niet al te veel in te laten met theoretische beschouwingen en niet al te veel te denken aan den anatomischen bouw en de aan grijpingspunten der spieren, want anders ben ik bang dat er een „boekjespaard" aangekocht wordt. Als men eens met een paardenhandelaar praat, is men meestal verbaasd zoo wei nig dergelijke lieden van de hefboomswerking der spieren e. d. weten, maar men moet al een heele Piet zijn om met zoo'n man zelfs maar te durven praten over een paard. Er is natuurlijk niet de minste aanleiding om den natuur lijken aanleg ongelijk verdeeld te achten tusschen de bereden officieren en de paardenartsen, maar momenteel staan er in het officiersboekje van dit jaar voor Artillerie en Cavalerie 196 officieren, terwijl er in het zelfde boekje 12 paardenartsen staan. Als wij, bereden officieren, dus met 10 paardenkenners uitkomen, kan de veterinaire dienst nog niet met één paar denarts in het strijdperk treden. De troepenofficier is slechts gedurende enkele jaren bij de remonten werkzaam, zegt de heer van Slooten; zeer juist, maar vóór hij bij de remonten is en na dien tijd gaat hij ook met paarden om Zeer zeker ziet de paardenarts bij zijn geregelde inspectiën, d. w. z. een paar maal in het jaar, de paarden, maai de bereden officier ziet ze dagelijks x). Geheel eens ben ik het met den heer van Slooten als hij zegt, dat de paarden- 132 1) De Donderdagsche neus- en kaakinspectie van den paardenarts laat ik bui ten beschouwing.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 20