Febr. 1912.] Richtkijkers voor mitrailleurs. dat de Duitsche machinegeweerafdeelingen eerstdaags van richtkijkers zouden worden voorzien. Dit bericht bleek niet zonder grond te zijn en, verder informeerende, bleek ons, dat ook in Oostenrijk, Roemenië, Bulgarije, Rusland, ja zelfs in China proeven in dezelfde richting aanhangig waren gemaakt Gelukkig vond ik het „Technisch bureau F. Tombrink" in den Haag bereid en in staat mij alle verdere inlichtingen te verschaffen omtrent de bovenbedoelde richtkijkers, alle afkomstig van de door dat bureau vertegenwoordigde fa briek Goerz. De naam Goerz is niet onbekend in ons leger en de inge voerde prisma kijkers van dat merk zijn lang niet alle op den duur even goed gebleven, maar hieraan schijnt slechts een bepaalde levering debet te zijn, toen de fabriek, wegens omstandigheden, van een anderen leverancier dan gewoon lijk haar glasmateriaal moest betrekken. Zij verzekert thans volkomen „tropensichere" kijkers te leveren en op dien grond is haar ook reeds den aanmaak van de panoramakijkers voor ons nieuwe veldgeschut toevertrouwd. Wij weten allen de groote voordeelen van het richten door kijkers instede van over opzet en korrel naar waarde te schat ten. Geen oogvermoeienis meer door pogingen om beurtellings de beelden van drie op verschillende afstanden gelegen punten (keep, korrel, doel) snel achtereenvolgens scherp te stellen en te doen samenvallen; de optische as van den kijker vormt de richtlijn en het doel verschijnt in het vlak van de kruis draden, zoodat men slechts te maken heeft met 2 punten in eenzelfde plat vlak, die door verschuiving elkaar moeten dekken. Nu heeft deze mitrailleurkijker nog de volgende bijzonderheid, die als een merkwaardige en belangrijke verbetering moet worden beschouwdde afstandverdeeling is in den kijker zelf aangebracht, verschijnt dus gelijktijdig voor ons oog in het gezichtsveld met het richtpunt! De richter stelt slechts het snijpunt der kruisdraden op den bevolen afstand en kan daarbij onafgebroken alles wat in het gezichtsveld van den 136

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 26