Richtkijkeks voor mitrailieurs. [Febr. 1912. kijker valt blijven waarnemen. „Beim Geschützfernrohr wird sich diese Anbringung voraussichtlich nicht ermöglichen lassen", deelde men ons desgevraagd mede. Het voordeel dezer inrichting springt in het oog. Ook de bijzondere voordeelen van de prismakijkers boven die van het gewone (Galileï-) model zijn bekend; zij zijn korter, hebben een grooter gezichtsveld, geven een duidelij ker inzicht in het terrein, omdat het beeld ervan minder plat voor ons verschijnt, enz. De Goerz'sche mitrailleurkijker is natuurlijk van het prisma-model. Wij laten hieronder eene korte beschrijving van den kijker volgen- Bij eene ,2|-malige vergrooting is het gezichtsveld 12°, d. w. z, op 1 KM. ruim 200 meter. Is een schild aanwezig, dan beperkt dit natuurlijk eenigszins het veld. De afstandsver- deeling is zoo aangebracht op het glas, dat links de even, rechts de oneven honderdtallen zich bevinden. Er bestaan kijkers met eene verdeeling in 50-tallen van meters, ofschoon men o.i. kan volstaan met het plaatsen van den horizonta len kruisdraad midden tusschen twee honderdtallen. Het stellen op den bevolen afstand heeft plaats door aan een knop aan de bovenzijden van het instrument te draaien. Eveneens bovenop en naast den knop draait dan tevens een schijfje met verdeelingen, waardoor uitwendige controle op den richter mogelijk is. De bij dit artikel gevoegde plaat geeft een duidelijk beeld van het compacte en handige in&trument, dat zonder den daarop voorkomenden arm iets meer dan KG. weegt; het gewicht vormt dus voor het afzonderlijk medevoeren in een taschje door den richter geen bezwaar. Bij vervan ging van de aluminium-beslagdeelen door een ander, beter voor de tropen geschikt metaal wordt het uiteraard iets zwaar der. Bij gebruik wordt de kijker met arm op een aan den mi trailleur geschroefdof liever geklonken—draagstuk geplaatst, en men is tot richten gereed. Yoor degenen, die vreezen moch ten, dat de richter door de sterke trillingen en schokken 137

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 27