Bef militair tarief Do, 24, (kleeding en uitrusting). Bij Algemeene order 1909 No. 77 verscheen voor het Leger een nieuw kleedingtarief dat in vele opzichten, ook zelfs in de grondbeginselen, belangrijk van het voorgaande afweek. Werd toch oorspronkelijk het beginsel van verstrekking van kleeding op dracht gehuldigd, waarbij dan voor de niet benoodigde kleeding een zekere indemniteit werd uitgekeerd, in het nieuwe tarief is, bij eenige nadere beschouwing, hiervan geen sprake meer. De man toch is niet meer gehouden de kleeding, op de verschillende vernieuwingsdata aangegeven, dan wel de daarvoor in het tarief vastgestelde schadeloosstelling (f- dei- geldswaarde) te ontvangen. Ingevolge §6(1) van het nieuwe tarief kan hij zich, ongeveer voor een bedrag gelijk aan de (volle) geldswaarde (volgens prijslijst) der artikelen waarop aanspraak bestaat, van andere in 2 van het tarief vermelde artikelen voorzien. Aan deze bepaling werd nog grootere uitbreiding gegeven door de wij ziging. dat niet alleen de in 2 genoemde artikelen kunnen worden ontvangen, maar zelfs die, welke voorkomen in de prijslijst van de militaire administratie. Een en ander natuurlijk steeds ter beoordeeling van den Compagnies-Commandant, die ervoor te waken heeft, dat in de eerste plaats de voorgeschreven uitrusting compleet en in goeden staat is. Inderdaad heeft men hier dus te doen met een kleedingta rief, berustende op het systeem van verstrekking van kleeding in natura voor eerste uitrusting, gepaard met verstrekking in geld op vaste, aangegeven tijdstippen (z. g. vernieuwings data) voor aanvulling. Hieruit volgt dat feitelijk in alle rubrieken der vernieu wingsdata de daarin voorkomende cijfers zouden kunnen ver vallen en vervangen worden door bepaalde geldsommen, ware 139

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 29