De gemengde brigade. Febr. 1912). der verpleging of van eene gemakkelijker troepenverplaatsing de eisch behoort te worden gesteld, dat, zoodra eene ontmoe ting met den vijand niet is uitgesloten, eene hereeniging op ieder gewild oogenblik mogelijk blijve. Verplaatsing buiten bereik van den vijand. Bij marschen, waarbij eene ontmoeting met den vijand als uitgesloten is te beschouwen, is het van veel belang de Cavalerie indien deze ten minste nog niet ter verkenning vooruit is gezonden en de Veld-Artilerie afzonderlijk te doen marchee- ren; hierdoor toch worden, zooals de ervaring leert, de bereden troepen minder vermoeid en komen bij de paarden minder drukkingen voor, terwijl de onbereden troepen minder last van stof hebben. Is eene snelle verplaatsing noodig en kan van een spoor weg gebruik worden gemaakt, dan zullen in de eerste plaats de onbereden troepen per spoor worden overgebracht. Voor al indien het vervoer langs een berglijn moet plaats hebben, kan het doen marcheeren van Cavalerie en Artillerie eene belangrijke tijdsbesparing opleveren. Opgemerkt zij hier, dat voor oefeningen in het gezamenlijk marcheeren der verschillende wapens de tijd verstreken is als de vijand eenmaal geland is of op het punt is dit te doen. Alle maatregelen moeten dan er op gericht zijn de troepen zoo sterk mogelijk tegenover den vijand te brengen en hun iedere noodelooze vermoeienis te besparen. Marschen binnen bereik van den vijand. In het algemeen gesproken is het gebruik van meerdere evenwijdige niarschwegen voordeelig, daar hierdoor eene spoedige ontwikkeling tot het gevecht wordt bevorderd. Evenwel, wil de eenheid van handeling gewaarborgd blijven, dan moeten de tusschenruimten tusschen de verschillende colonnes eenigszins in overeenstemming zijn met het in te nemen gevechtsfront. Gegeven de gesteldheid van het wegennet op Java, zal het veldleger, zoo dit zich moet 114

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 2