Febr. 1912.] Het militair tarief no. 24. het niet, dat de prijzen in de prijslijst vrij dikwijls veranderen, terwijl ook de vele uizonderingen in de rubriek „Bijzondere bepa lingen en toelichtingen" zulks op het oogenblik onmogelijk maken. Door die bijzondere bepalingen en toelichtingen wordt het tarief echter meer gecompliceerd, iets wat ook reeds het ge val is door de indeeling van het Leger in vier groote cate gorieën. Zeer zeker is door den vervaardiger van het tarief getracht veel meer de billijkheid te betrachten dan bij het oude tarief het geval was. Wanneer nu de hoeveelheden van en de drachttijden voor de verschillende kleedingstukken toegekend aan de verschillende categorieën, met juistheid gekozen zijn, en wanneer de vele uitzonderingen in de ru briek „Bijzondere bepalingen en toelichtingen" zich daaraan nauwkeurig aansluiten, m. a. w. wanneer nu ieder man in het Leger juist zooveel krijgt als hij noodig heeft, maar ook niets meer of minder, dan zou er veel reden zijn om de grootere gecompliceerdheid van dat tarief in den koop toe te nemen. Het zal echter geen nader betoog behoeven, dat volkomen billijkheid tegenover elk lid van dat groote huis houden een utopie genoemd mag worden. Men zal tevreden moeten zijn, wanneer men dit in doorsnede voor bepaalde groepen bereikt heeft, Hoe grooter men die groepen nemen kan, hoe eenvoudiger het tarief zal worden. En deze meerdere eenvoudigheid zou een zeer groot voor deel zijn. Moge het al waar wezen, dat, nadat het tarief an derhalf jaar was toegepast, het vrij algemeen begrepen werd door de personen, belast met de uitvoering ervan x), dan wijst zulks toch op vele duistere punten, die opgehelderd moes ten worden. Wel is waar zijn die moeilijkheden ook ont staan omdat het tarief, na gearresteerd te zijn, te spoedig in werking trad zonder dat daarbij eene toelichtende nota was gevoegd iets, wat anders wèl gebeurtmaar ook vonden zij hun oorsprong in de omstandigheid, dat men in dit tarief teveel wilde regelen en teveel in onderdeelen af- 140 1) Zie »Eenige denkbeelden enz." I. M. T. 1911, afl. 3 blz. 231.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 30